Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sześć lat więzienia dla byłego solisty Bolszoj za atak na szefa baletu

0
Podziel się:

43-letni Filin, dawny tancerz, został napadnięty 17 stycznia niedaleko swego domu. Napastnik chlusnął mu kwasem w twarz i zbiegł. Filin trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia twarzy i oczu.

Sześć lat więzienia dla byłego solisty Bolszoj za atak na szefa baletu
(piker77/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Sąd w Moskwie skazał dziś na sześć lat więzienia byłego solistę baletu teatru Bolszoj Pawła Dmitriczenkę za udział w ataku na dyrektora baletu Siergieja Filina. Do ataku doszło w styczniu. Filinowi chluśnięto w twarz kwasem, niemal go oślepiając.

Wcześniej sędzia Jelena Maksimowa uznała Dmitriczenkę za winnego zorganizowania ataku. Uznała, że tancerz, niezadowolony ze sposobu, w jaki Filin przydzielał role w balecie, wspólnie ze wspólnikami _ opracował przestępczy plan _.

Uznała natomiast tłumaczenia Dmitriczenki, który zapewniał, że nie spodziewał się, iż wykonawca napaści - Jurij Zarucki - użyje kwasu. Zarucki, który był współoskarżony w procesie, przyznał, że użycie kwasu było jego własną inicjatywą. Otrzymał zgodnie z żądaniem prokuratora 10 lat więzienia.

Trzeci z oskarżonych Andriej Lipatow, który przywiózł Zaruckiego na miejsce przestępstwa i zabrał go stamtąd, został skazany na cztery lata więzienia.

Obrońcy oskarżonych zapowiedzieli apelację.

43-letni Filin, dawny tancerz, został napadnięty 17 stycznia późnym wieczorem niedaleko swego domu; zamaskowany napastnik chlusnął mu kwasem w twarz i zbiegł. Filin trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia twarzy i oczu. Stracił w większości wzrok w jednym oku, a w drugim - 20 procent. Chociaż we wrześniu wrócił do pracy, stan jego wzroku się pogarsza.

Prokurator żądał dziewięciu lat więzienia dla Dmitriczenki oraz sześciu lat więzienia dla Lipatowa.

Jak zauważa Reuters, atak na szefa baletu ujawnił wewnętrzne konflikty w zespole i naraził reputację założonego w 1776 roku teatru Bolszoj, będącego symbolem rosyjskiej kultury. Jako dyrektor artystyczny baletu Filin ma moc decydowania o karierach tancerzy. Prasa wielokrotnie rozpisywała się o tym, że twardą ręką kieruje zespołem. Informowano też o nieporozumieniach między dyrektorem a tancerzami.

Czytaj więcej w Money.pl
Są wyroki za atak na polską ambasadę Moskiewski sąd skazał na 15 dni aresztu trzech aktywistów Innej Rosji biorących udział w akcji przed Ambasadą RP w Moskwie.
Aktywiska Greepeace'u wyszła z aresztu Rosyjski sąd dotychczas zmienił środek zapobiegawczy z tymczasowego aresztowania na kaucję 17 członkom załogi Arctic Sunrise, w tym obywatelowi RP Tomaszowi Dziemianczukowi.
W zamachu w Rosji zginęło 37 osób. Dziś... Moskiewski Sąd Obwodowy skazał na kary od 10 lat do dożywotniego pozbawienia wolności współorganizatorów zamachu bombowego na lotnisku Domodiedowo pod Moskwą.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)