Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie związków nie muszą ujawniać majątków

0
Podziel się:

Lustracja majątkowa wymagałaby zmian prawa o związkach zawodowych - twierdzi Pitera.

Szefowie związków nie muszą ujawniać majątków
(PAP/Leszek Szymański)

*Nałożenie na szefów związków zawodowych obowiązku składania corocznych oświadczeń majątkowych byłoby możliwe jedynie poprzez wprowadzenie zmian, regulujących tę kwestię w ustawie o związkach zawodowych - uważa minister w kancelarii premieraJulia Pitera. *

Pitera, odnosząc się do interpelacji, zgłoszonej przez posłaJarosława Katulskiego(PO) do premieraDonalda Tuska, zaznaczyła, że sprawa zeznań majątkowych związkowców _ była rozważana w toku prac nad ustawą Prawo antykorupcyjne _.

Przypomniała, że _ centrale związkowe związków zawodowych są finansowane ze składek członkowskich _. _ Tylko zakładowe związki zawodowe są finansowane ze środków zakładu pracy, a poza tym nie są objęte katalogiem osób pełniących funkcje publiczne _ - zaznaczyła.

Poseł Jarosław Katulski (PO) zwrócił się do premiera Donalda Tuska z pytaniem o możliwość podjęcia prac nad ustawą, regulującą składanie zeznań majątkowych przez związkowców. _ Lustracja majątkowa ma w swej istocie przeciwdziałać zjawiskom patologicznym w sferach, mających znaczny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa _ - napisał Katulski do premiera.

Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz powiedział, że _ co do zasady nie ma większych uwag i oporów w sprawie ujawniania majątku związkowców _. _ Jest to jednak pewna rozgrywka polityczna; bo przecież dochód innych grup: pracowników fundacji czy stowarzyszeń, które niejednokrotnie dysponują większymi dochodami, nie jest ujawniany _ - powiedział Guz. Dodał, że OPZZ utrzymuje się ze składek członków.

Zaznaczył, że _ poszedłby jeszcze dalej _, ujawniając wszystkie PiT-y złożone w urzędach skarbowych. _ Bo dlaczego wszystkie PiT-y w zakładach pracy mają być tajne, a o PiT-ach związkowców ma wiedzieć cała Polska? _ - pytał.

Szef _ Solidarności _ Janusz Śniadek powiedział, że zgadza się na jawność oświadczeń majątkowych związkowców pod warunkiem, że takie same oświadczenia będą musieli przedstawiać pracodawcy. _ Jeżeli oświadczenia mają być składane na poziomie zakładów, to powinni je składać prócz związkowców także pracodawcy _ - powiedział.

Katulski zaznaczył, że _ działalność związków zawodowych jest finansowana nie tylko ze składek członkowskich, ale także z budżetu przedsiębiorstw oraz budżetu państwa _. W jego ocenie nałożenie obowiązku składania zeznań na osoby, pełniące kierownicze funkcje w związkach zawodowych, byłoby pożądane, bo - jak napisał - _ osoby te korzystają ze swoistej ochrony i quasi immunitetu w zakresie działań, podejmowanych w stosunku do pracodawców _.

W piśmie do premiera Katulski dodał, że - jego zdaniem - wprowadzenie oświadczeń leży w interesie samych związkowców, gdyż poprawi ich odbiór społeczny.

Zgodnie z przygotowaną przez minister Piterę ustawą Prawo antykorupcyjne osoby, pełniące funkcje publiczne, będą miały obowiązek ujawnienia oświadczeń od 1990 roku oraz składania oświadczeń majątkowych. Chodzi m.in. o posłów, senatorów, radnych i pracowników administracji rządowej. Obecnie projekt jest po konsultacjach międzyresortowych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)