Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej za rozwojem Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

W spotkaniu uczestniczył też komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej za rozwojem Partnerstwa Wschodniego
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

- _ Należy pogłębiać i rozwijać Partnerstwo Wschodnie, a zmieniający się kontekst geopolityczny powinien mobilizować do rozwoju PW _- uznali szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w Budapeszcie na konferencji poświęconej 10-leciu rozszerzenia UE.

W konferencji w Budapeszcie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - a także politycy, którzy zajmowali stanowiska państwowe w trakcie akcesji do Unii m.in. b premier Słowacji Mikulasz Dzurinda, b. ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec.

Po południu - jak poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski - w Budapeszcie doszło do nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej z przedstawicielami krajów Partnerstwa Wschodniego. W spotkaniu uczestniczył też komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Ministrowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier - jak powiedział Wojciechowski - przyjęli oświadczenie dotyczące perspektyw programu Partnerstwa Wschodniego.

_ W tym oświadczeniu ministrowie zgodzili się, że należy pogłębiać i rozwijać Partnerstwo Wschodnie i że zmieniający się kontekst geopolityczny powinien jeszcze bardziej mobilizować do rozwoju Partnerstwa Wschodniego _ - relacjonował rzecznik MSZ.

Jak dodał, szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej poparli w oświadczeniu główne zadania do zrealizowania. Wśród nich są: podpisanie umów stowarzyszeniowych UE z Mołdawią i Gruzją, podpisanie części gospodarczej umowy Unią-Ukraina po majowych wyborach prezydenckich oraz _ wsparcie wysiłków reformatorskich krajów Partnerstwa Wschodniego i użycie w tym celu perspektywy integracji europejskiej _.

Ministrowie - poinformował Wojciechowski - opowiedzieli się też za tym, by wobec państwa należących do programu PW stosować _ indywidualną ścieżkę korzystania z programu _. Ponadto szefowie dyplomacji Polski, Czech, Słowacji i Węgier potępili agresję Rosji na Krymie, poparli integralność terytorialną Ukrainy i reformy w tym kraju.

Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej potępili także porwanie inspektorów OBWE w Słowiańsku. _ Wezwali do ich natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia _ - dodał rzecznik MSZ.

Partnerstwo Wschodnie to unijny program zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Został zainaugurowany, z inicjatywy Polski i Szwecji, w maju 2009 roku na szczycie w Pradze. Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.

Znaczącym krokiem dla całego programu PW miał być szczyt w Wilnie w listopadzie 2013 roku. Ukraina, Mołdawia, Gruzja i Armenia miały wejść na wyższy poziom relacji z Unią, podpisując bądź parafując umowy stowarzyszeniowe.

Przed szczytem w Wilnie władze Ukrainy ogłosiły jednak, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Wywołało to wielomiesięczne manifestacje i głęboki kryzys polityczny w tym kraju, który doprowadził do zmiany władz na Ukrainie. Ostatecznie polityczna część umowa UE-Ukraina została podpisana w marcu w Brukseli, już przez nowe ukraińskie władze.

W Wilnie umowy stowarzyszeniowe z UE, obejmujące porozumienia o strefie wolnego handlu, parafowały Gruzja i Mołdawia. Podpisanie umów stowarzyszeniowych z tymi krajami ma nastąpić do końca czerwca. Armenia ogłosiła z kolei, że zamiast parafować porozumienie z UE zamierza przystąpić do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unii Celnej.

Wcześniej w poniedziałek podczas konferencji w Budapeszcie Sikorski zabrał głos w panelu poświęconym efektom 10 lat obecności w UE. Jak relacjonował rzecznik MSZ, szef polskiej dyplomacji _ podkreślał, że dla całego regionu obecność w UE to wielki sukces, że pod każdym względem możemy być dumni z tego, co udało się osiągnąć _. _ Przypomniał, że Polska, jeśli chodzi o PKB, odnotowała w tym czasie największe wzrosty. Wzywał także do właściwego odczytywania wyzwań, które obecnie stoją przed nami, szczególnie w dziedzinie polityki bezpieczeństwa _ - powiedział Wojciechowski.

Według rzecznika MSZ, Sikorski zwrócił też uwagę, że nasz kraj przeznacza prawie 2 proc. PKB na obronność w przeciwieństwie do pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej.

1 maja 2004 Polska, wspólnie z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą, dołączyła do państw współtworzących UE.

W 2007 do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria. W 2013 roku liczba członków Unii Europejskiej wzrosła do 28 - po akcesji Chorwacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Komorowski na spotkaniu w Pradze Do stolicy Czech przyjechali przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego oraz części krajów członkowskich UE.
Politycy zjeżdżają do Czech na pięciolecie... Obchody zdominowane będą przez kryzys na Ukrainie.
Sikorski czeka na sankcje wobec Rosji _ - Unia Europejska musi uświadomić Rosji skutki ewentualnych dalszych działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie - _ powiedział szef polskiej dyplomacji.
Słoweński minister rozwoju gospodarczego w Polsce Słoweński minister rozwoju gospodarczego i technologii Metod Dragonja był gościem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej. Wizyta ministra Spotkanie wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej ze słoweńskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii odbyło się 3 kwietnia 2014 roku w Warszawie. Tematem spotkania były modele rozwoju regionalnego oraz plany wykorzystania funduszy europejskich w latach 2014-2020. - Wysoko cenimy współpracę ze Słowenią w ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)