Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogówka
18.04.2011 19:04

Szefowie drogówki zwolnieni za ankietę

Szef wielkopolskiej drogówki i jego zastępca stracili pracę po tym, jak na ich polecenie policjanci zatrzymywali kierowców jadących drogą nr 92 między Słupcą a Koninem do badań ankietowych. Były one prowadzone na potrzeby spółki Autostrada Wielkopolska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/Flickr)

*Szef wielkopolskiej drogówki i jego zastępca stracili pracę po tym, jak na ich polecenie policjanci zatrzymywali kierowców jadących drogą nr 92 między Słupcą a Koninem do badań ankietowych. Były one prowadzone na potrzeby spółki Autostrada Wielkopolska. *

Sprawę opisała dzisiejsza _ Rzeczpospolita _. Po artykule w wielkopolskiej policji wszczęto postępowanie wyjaśniające. Wynika z niego, że decyzja o udzieleniu pomocy w przeprowadzeniu ankiety była niewłaściwa.

- _ W związku z tą sprawą do dymisji podał się naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Komendant wielkopolskiej policji odwołał ponadto ze stanowiska jego zastępcę. Wstępne ustalenia tego postępowania wyjaśniającego wskazały, że ich decyzja była podjęta bez wiedzy i zgody komendanta _ - poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Dodał, że kontrola w KWP nadal trwa. - _ Badamy korespondencję, która była prowadzona w tej sprawie z Autostradą Wielkopolską i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Należy podkreślić, że prawo o ruchu drogowym określa, w jakich przypadkach policjant może zatrzymać kierowcę samochodu. Na pewno nie ma tam czegoś takiego jak ankieta _ - dodał Borowiak.

Jak powiedziała rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska, badania prowadzone przez ankieterów firmy Biuro Inżynierii Transportu na drodze nr 92 były prowadzone od 12 do 14 kwietnia. Jej zdaniem, obecność funkcjonariuszy policji była niezbędna.

- _ Jeżeli są przeprowadzane badania na drodze publicznej przez jakikolwiek podmiot, nie ma takiej możliwości, by przeprowadzać je bez pomocy policji. Zwróciliśmy się więc z prośbą w tej sprawie. Policja zatrzymywała samochody, zapewniała bezpieczeństwo kierowcy, a ankieter pytał o zgodę na udzielenie odpowiedzi w przeprowadzanym badaniu. Jeśli kierowca nie miał czasu - odjeżdżał _ - powiedziała.

Jak wyjaśniła, badania ankietowe były przeprowadzane w związku z wejściem w życie z początkiem lipca ustawy likwidującej winiety. - _ Jesteśmy w projekcie publiczno-prywatnym i zgodnie z umową jesteśmy zobowiązani w tego typu sytuacjach przeprowadzać aktualizację studium ruchu i przychodów. Na takie studium składa się m.in. przeprowadzenie badań ankietowych w korytarzu A2, na którą składa się autostrada i droga alternatywna 92. Na tej drodze były wyznaczone miejsca takich badań w okolicach Słupcy, Nagradowic i Gołusek _ - wyjaśniła Kwiatkowska.

Podkreśliła również, że przeprowadzanie badań ankietowych było uzgadniane z GDDKiA. W trakcie badań ankietowych prowadzonych na punktach poboru opłat autostrady A2 i na drodze 92 przepytano w sumie około 1 tys. osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t133534.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;potrzebujemy;nowych;drog;tak;uznal;rzad;i;zabiera;pieniadze,2,0,783618.html) Nie potrzebujemy nowych dróg. Tak uznał rząd i zabiera pieniądze Ekspresowej _ siódemki _ na razie nie będzie. Nie leży już w interesie publicznym - tłumaczy GDDKiA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t80240.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/spor;o;budowe;a4;wykonawca;nie;dostal;pieniedzy,187,0,783547.html) Spór o budowę A4. Wykonawca nie dostał pieniędzy Konsorcjum firm NDI oraz SB Granit odstąpiło od kontraktu na budowę odcinka autostrady A4, bo GDDKiA częściowo nie zapłaciła za wykonane prace.
[ ( http://static1.money.pl/i/moto/o/artykuly/14814/_protest_Ministerstwo_protest_przeciwko_oplatom_na_autostradach.tiny.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/motocykle/artykul/oplaty;za;a4;jednak;nizsze;dla;motocyklistow,145,0,775825.html) Opłaty za A4 jednak niższe dla motocyklistów?
Tagi: drogówka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz