Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef Wolnych Konopi, prześladowany?

0
Podziel się:

Prokuratura na początku maja ubiegłego roku postawiła Dołeckiemu zarzut wprowadzenia do obrotu znacznej ilości suszu marihuany, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12.

Janusz Palikot, Andrzej Dołecki i Ryszard Kalisz
Janusz Palikot, Andrzej Dołecki i Ryszard Kalisz (PAP/Bartłomiej Zborowski)

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz zapowiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o wyjaśnienie sprawy zatrzymania w ubiegłym roku szefa Wolnych Konopi. Z kolei Janusz Palikot napisał w tej kwestii list do szefa MSW.

Kalisz przypomniał na konferencji prasowej, że szef Wolnych Konopi Andrzej Dołecki został zatrzymany 1 maja ub. roku - w dniu, w którym miał wziąć udział w kongresie Ruchu Palikota - i postawiono mu zarzut handlu narkotykami. Podkreślił, że działacz spędził w więzieniu trzy miesiące. Jak dodał, postępowanie wobec Dołeckiego zostało później umorzone.

_ Zwrócę się w sprawie Andrzeja Dołeckiego do prokuratora generalnego, będę chciał bardzo konkretnych wyjaśnień. Jeśli te wyjaśnienia będą wystarczające dla członków komisji, to wyciągniemy wnioski i będziemy starali się, by tę całą sytuację naprawić. Jeśli nie, to wtedy będę prosił pana prokuratora generalnego o przyjście na posiedzenie komisji z tym prokuratorem, który tę sprawę prowadził _ - powiedział Kalisz.

Polityk zwrócił uwagę, że 1 maja ub. roku Dołecki miał udać się na zgromadzenie, by wyrazić swe poglądy polityczne. _ Jak wiecie państwo, jest konstytucyjna zasada wolności zgromadzeń, ale wolność zgromadzenia to nie tylko samo uczestnictwo, ale też możliwość dojścia na zgromadzenie _ - zaznaczył. Według Kalisza w związku z tym Dołecki ma obecnie możliwość wystąpienia do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdzie _ wygra bez żadnego problemu _.

Palikot poinformował z kolei, że napisał pismo do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicz z pytaniami, czy wobec Dołeckiego _ była prowadzona jakaś akcja, jakieś czynności operacyjne; na jakiej podstawie; czy brały w tym udział służby _.

Sam Dołecki, który był obecny na konferencji, wyraził przekonanie, że jego zatrzymanie _ to nie był przypadek _. _ Ja zostałem zatrzymany 1 maja, w dniu w którym miałem być na kongresie Ruchu Palikota, chwilę potem miał być marsz wyzwolenia konopi. Mnie w trakcie mojego zatrzymania i aresztowania jasno dano do zrozumienia, że chodzi również o zabezpieczenie prawidłowego przebiegu Euro 2012. I dla mnie to jest skandal _ - powiedział. Zaznaczył, że chciałby, aby to zostało wyjaśnione.

_ Ja to wiem, że te czynności nie były przypadkowe, że prowadzone są przeciwko nam czynności operacyjne, zbierane są różne materiały, w tym materiały kompromitujące i tak dalej. Ja chcę, by to znalazło swe potwierdzenie na papierze _ - wskazał. Podczas konferencji wyemitowano także film poświęcony działalności Dołeckiego.

Prokuratura na początku maja ubiegłego roku postawiła Dołeckiemu zarzut wprowadzenia do obrotu znacznej ilości suszu marihuany, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12. Zagrożenie wysoką karą jest samoistną przesłanką do aresztowania.

Jak informowały media, prezes Wolnych Konopi został zatrzymany 1 maja przez policjantów z wydziału antynarkotykowego Komendy Stołecznej Policji. Po odkryciu przez policję dwóch niewielkich plantacji marihuany w podwarszawskich Kajetanach koło Nadarzyna zatrzymano ich właścicieli i to oni zeznali, że Dołecki kupował od nich marihuanę.

W listopadzie 2011 r. miał nabyć 2 kg suszu za 6 tys. zł, a od października 2011 r. do marca 2012 r. - 1 kg za 4 tys. zł. Prokuratura informowała media, że Dołecki nie przyznał się do zarzutów. W swoich wyjaśnieniach potwierdził, że kupował marihuanę, ale na własny użytek.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot: Miller upodabnia się do Kaczyńskiego -_ Zatrzymajcie szaleństwo Millera _ - zaapelował dziś do działaczy SLD Janusz Palikot.
Wielka akcja agentów na dworcu PKP Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na dworcu kolejowym Łódź Kaliska dwóch kurierów narkotykowych.
Narkotyki w UE."Wchodzimy w nową fazę" Nowe technologie mają coraz większe znaczenie w produkcji narkotyków, wzrasta rola internetu w dystrybucji zakazanych substancji, a globalizacja zmienia charakter zorganizowanej przestępczości - to wnioski z raportu dotyczącego rynków narkotyków w UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)