Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef urzędu kanclerskiego rezygnuje

0
Podziel się:

Kanclerz Angela Merkel straci najbliższego współpracownika w rządzie. Ronald Pofalla z powodów osobistych nie wejdzie do nowego gabinetu koalicyjnego SPD i CDU/CSU.

Szef urzędu kanclerskiego rezygnuje
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Kanclerz Angela Merkel straci najbliższego współpracownika w rządzie. Ronald Pofalla z powodów osobistych nie wejdzie do nowego gabinetu koalicyjnego SPD i CDU/CSU - podał dzisiaj pierwszy program telewizji publicznej ARD.

54-letni polityk CDU poprosił kilka tygodni temu szefową rządu o zwolnienie z obowiązków. Mimo wielokrotnych prób Merkel nie udało się nakłonić Pofally do zmiany decyzji - podała ARD. Polityk zachowa natomiast mandat poselski. Dotychczas spekulowano, że Pofalla pozostanie na obecnym stanowisku lub obejmie któryś z resortów.

Nowy rząd Merkel rozpocznie urzędowanie w przyszłym tygodniu. Warunkiem jest aprobata przez SPD w partyjnym plebiscycie umowy koalicyjnej. Wyniki głosowania będą znane w sobotę po południu.

Pofalla od lat blisko współpracował z Merkel. W latach 2005-2009 był sekretarzem generalnym CDU, a następnie po powstaniu koalicji CDU/CSU z liberalną FDP objął stanowisko szefa urzędu kanclerskiego w rządzie Merkel. Uważany jest za doskonałego organizatora, koordynującego prace ministerstw oraz partii koalicyjnych. Jak twierdzi tabloid _ Bild _, Pofalla odegrał kluczową rolę w przeforsowaniu kontrowersyjnych projektów - rezygnacji z obowiązkowej służby wojskowej i paktu fiskalnego.

Dzień pracy Pofalli trwał często 18 godzin, co miało niekorzystny wpływ na jego życie rodzinne - pisze _ Bild _, wyjaśniając, że niemiecki prawnik chce mieć więcej czasu dla swej partnerki.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd w Niemczech. Kto do koalicji z Merkel? 83 proc. Niemców uważa, że szeregowi członkowie SPD zaaprobowali w plebiscycie koalicję rządową z partiami chadeckimi CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel - podała dzisiaj telewizja ZDF.
Pat w Niemczech. Nie będzie koalicji? Ustawowa płaca minimalna, opłaty za autostrady czy zasady przyznawania obywatelstwa to wciąż tematy, które dzielą.
Angela Merkel będzie rządziła z Zielonymi? Po przeprowadzonych wczoraj rozmowach niemieckiego bloku chadeckiego z Zielonymi w sprawie utworzenia koalicji, obie strony zadeklarowały zamiar kontynuowania negocjacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)