Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polskie prawo
12.09.2012 19:40

Szef "Pruszkowa" skazany. Inni gangsterzy wyjdą na wolność

Sąd zdecydował o skazaniu dawnego szefa Pruszkowa oraz uniewinnieniu dwóch innych przywódców gangu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Porażka prokuratury i całego aparatu sprawiedliwości. Prokurator Generalny powinien wnikliwie przyjrzeć się pracy prokuratorów w tej sprawie - to niektóre opinie posłów opozycji po wyroku warszawskiego sądu okręgowego w procesie członków gangu pruszkowskiego.

Sąd zdecydował o skazaniu dawnego szefa _ Pruszkowa _ z lat 90. Janusza P., pseud. Parasol, na półtora roku więzienia oraz uniewinnieniu dwóch innych przywódców gangu - Andrzeja S., ps. Słowik, i Zygmunta R., ps. Bolo.

Poseł PiS Andrzej Duda na środowym briefingu zwrócił się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, aby _ wnikliwie przyjrzał się pracy prokuratorów _ w tej sprawie.

_ Chciałem zaapelować do prokuratury o skorzystanie ze środków odwoławczych i zweryfikowanie, w jaki sposób powstał akt oskarżenia i materiał dowodowy. Nikt nie ma wątpliwości, że są to osoby, które dopuszczały się najpoważniejszych przestępstw. Stwierdzanie ich niewinności musi budzić społeczne wątpliwości _ - powiedział Duda.

Według szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszarda Kalisza wyrok _ to porażka prokuratury _. Polityk SLD zastrzegł, że nie zna akt sprawy, więc trudno mu się wypowiadać co do zasadności wyroku.

_ Natomiast jest to kolejna porażka prokuratury, bo jeśli śledztwo w tej sprawie - o ile wiem - trwało bardzo długo i są wyroki uniewinniające, to świadczy o tym, że prokuratorzy wykonali nadaremną robotę albo niepotrzebnie wszczynali postępowanie _ - powiedział. _ Jeśli mówimy o gangu pruszkowskim, to bardziej chyba to pierwsze, natomiast być może, wszczynając, kompletnie nie wiedzieli, jak ruszyć _ - dodał.

Jego zdaniem _ widać wyraźnie, że coś z prokuraturą trzeba zrobić, bo konkretni prokuratorzy, ci, którzy w tej sprawie prowadzili śledztwo, jakoś nie do końca potrafili to śledztwo tak przygotować, by ich stanowisko obroniło się przed sądem _.

Także szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro jest zdania, że wyrok pokazuje _ kompletną porażkę aparatu sprawiedliwości w tej sprawie, także sądu _. _ Wszyscy wiemy, że gang działał, bomb, które wybuchały, nie podkładały krasnoludki. To bulwersujący wyrok _ - powiedział Ziobro.

_ Wyrok burzy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, podobnie jak sprawa Amber Gold pokazuje, że zaufania do niego mieć nie można, że lepiej mają się przed nim gangsterzy niż uczciwi ludzie _ - podkreślił.

Z kolei rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział, że nie zna materiału dowodowego ani przebiegu procesu, zatem trudno mu sprawę komentować.

W sprawie było blisko 40 oskarżonych. Sąd wymierzył kary od ośmiu lat więzienia do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kilkunastu oskarżonych zostało uniewinnionych, m.in. Andrzej S., ps. Słowik, i Zygmunt R., ps. Bolo.

Czytaj więcej w Money.pl
Grozi im dożywocie. Zostaną uniewinnieni? Sąd ma zakończyć trwający ponad dwa lata proces Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., _ Słowika _.
Spółka Marcina P. w upadłości. Tak uznał sąd Spółka jest niewypłacalna, ale dysponuje wystarczającym majątkiem, by ponieść koszty postępowania.
Dostaną kasę od USA za złapanie szefa mafii Szef mafii, urodzony w 1956 roku w Polsce z ojca Włocha miał 80 kont bankowych w wielu krajach, kolekcjonował jachty, luksusowe samochody i diamenty.
Tagi: polskie prawo, sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz