Notowania

proces breivika
17.08.2012 17:29

Szef norweskiej policji zwolniony przez Breivika

Rząd mianował nowego szefa, który ma zreformować służby policyjne kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd Norwegii mianował nowego szefa policji, który ma zreformować służby policyjne kraju. Ich skuteczność została ostatnio zakwestionowana w związku z zeszłorocznymi atakami terrorystycznymi Andersa Behringa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya.

Na zdjęciu były już szef norweskiej policji Oeystein Maeland.

Nowy komendant policji Odd Reidar Humlegaard rozpocznie urzędowanie w poniedziałek - powiedziała minister sprawiedliwości Grete Faremo na konferencji prasowej.

Poprzedni szef norweskiej policji Oeystein Maeland złożył dymisję już wczoraj. Jej powodem był opublikowany w poniedziałek raport niezależnej komisji, w którym stwierdzono, że zeszłorocznych zamachów dokonanych przez Breivika w Oslo i na wyspie Utoya można było uniknąć. Maeland objął funkcję szefa policji zaledwie kilka tygodni przed atakami z lipca 2011 roku.

Raport komisji na temat zamachów terrorystycznych dokonanych przez Breivika głosi, że z pewnością możliwa była szybsza interwencja policji, a sprawca mógł być powstrzymany wcześniej. Komisja, powołana przez rząd premiera Jensa Stoltenberga, uznała, że norweskie służby specjalne mogły dołożyć więcej starań, by wpaść na ślad zamachowca.

22 lipca 2011 roku Breivik otworzył ogień do uczestników obozu młodzieżowego rządzącej w Norwegii Partii Pracy na wyspie Utoya; zabił tam 69 osób. Nieco wcześniej podłożył bombę w rządowej dzielnicy Oslo, zabijając osiem osób.

Rodziny ofiar z wyspy Utoya krytykowały policję za powolne reagowanie, wskazując, że zbyt wielu funkcjonariuszy było wówczas na urlopie i że nie było gotowego do działań śmigłowca. Dotarcie ekipy policyjnej z Oslo samochodami i łodzią na wyspę, położoną 45 km od stolicy, trwało około godziny. Oceniano, że gdyby wszystko działało jak należy, teoretycznie policja mogła przerwać masakrę 16 minut wcześniej.

Policja przepraszała i tłumaczyła, że głównymi przyczynami opóźnienia były zła komunikacja i przepełnienie policyjnej łodzi.

Breivik, którego proces zakończył się pod koniec czerwca, obecnie czeka na wyrok. Główne pytanie brzmi, czy 33-letni fundamentalista zostanie skazany na więzienie, czy też zostanie przymusowo skierowany na leczenie psychiatryczne w zamkniętym ośrodku. Wyrok zapadnie 24 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polak, który uciekł Breivikovi trafi do więzienia? Polak, który przeżył masakrę na wyspie Utoya, jest oskarżony o pobicie mężczyzny i kobiety.
Oni mogli powstrzymać Breivika. Jest raport Zamachowiec zabił w ubiegłym roku 77 osób.
Policja mogła zapobiec morderstwom Breivika? Czy norweska policja mogła działać szybciej? Rząd w Oslo domaga się od policji, by przeprowadziła ponowne śledztwo.
Tagi: proces breivika, norwegia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz