Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef CFR o rozejmie Hamas-Izrael: Konieczne rozwiązanie polityczne

0
Podziel się:

Obecnie państwo żydowskie ma do wyboru jednego z dwóch równie wadliwych partnerów.

Szef CFR o rozejmie Hamas-Izrael: Konieczne rozwiązanie polityczne
(PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

O trwałości rozejmu między Hamasem a Izraelem zadecyduje nie tylko militarna potęga Izraela, ale także gotowość Izraela do wypracowania stałego, politycznego rozwiązania z Palestyńczykami - pisze szef think tanku CFR Richard Haass na łamach _ Financial Timesa _.

_ - Potęga militarna ma swoje granice - Izrael nie może zmusić siłą Palestyńczyków do posłuszeństwa ani nie powinien rozważać ponownej okupacji Strefy Gazy, bo nic nie wskazuje na to, że kolejna przyniesie lepsze rezultaty niż poprzednia _. Dlatego Izrael musi rozpocząć rozmowy z Palestyńczykami - podkreśla Haass, szef amerykańskiej Rady Stosunków Zagranicznych (Council on Foreign Relations, CFR), w opublikowanym w czwartek artykule.

Jak wskazuje, obecnie państwo żydowskie ma do wyboru jednego z dwóch równie _ wadliwych _ partnerów - umiarkowany Fatah na Zachodnim Brzegu, który _ dąży do pokoju, ale jest zbyt słaby, by pójść na znaczące ustępstwa _, oraz radykalny Hamas w Strefie Gazy, który jest _ silny, ale nie chce zrzec się przemocy i uznać Izraela _.

Jego zdaniem Izrael ma wobec tego dwa wyjścia: albo umocnić świeckie władze na Zachodnim Brzegu, albo starać się złagodzić stanowisko Hamasu. Pierwsze rozwiązanie wymagałoby zniesienia sankcji, których celem było _ osłabienie i upokorzenie Autonomii Palestyńskiej _, drugie polegałoby na _ osłabieniu potencjału militarnego Hamasu i pokazaniu, że negocjacje mogą przynieść lepsze skutki _.

Nie wiadomo, czy Hamas jest gotów na kompromisy - zastrzega Haass. Na niekorzyść radykalnej organizacji przemawia jednak wynik najnowszej eskalacji napięcia z Izraelem oraz fakt, że Hamas sprowokował ją krótko po ważnej wizycie premiera Kataru i uzyskaniu od tego państwa pomocy finansowej. W ten sposób Hamas _ uniezależnił się od Iranu i Syrii tylko po to, by zmarnować nową szansę _ - pisze Haass.

Z kolei w komentarzu redakcyjnym _ New York Timesa _ czytamy, że trwałość ogłoszonego w środę rozejmu między Hamasem a Izraelem stoi pod dużym znakiem zapytania. Gazeta wybija ponadto, że w najnowszej odsłonie konfliktu zmarginalizowany został umiarkowany palestyński prezydent Mahmud Abbas.

Wynegocjowane przez Egipt zawieszenie broni _ nie zapewni trwałego bezpieczeństwa, jeśli po nim nie nastąpią nowe wysiłki na rzecz rozwiązania dwupaństwowego _ - podkreśla amerykański dziennik.

Czytaj więcej o sytuacji w Strefie Gazy w Money.pl
To Iran stoi za rozlewem krwi w Strefie Gazy. Szewach Weiss dla Money.pl - _ To, że mamy system antyrakietowy, to znaczy, że mamy za to przepraszać? To zabawa jest? _ - wścieka się były ambasador Izraela w Polsce.
Nie przejęli się rozejmem. Hamas zaatakował Izrael natomiast zaprzestał wszelkich ataków z powietrza po wejściu w życie zawieszenia broni.
Rozejm w Strefie Gazy odwleka się A wszystko dlatego, że Hamas wycofał się z zapewnienia, iż wraz z Izraelem wstrzyma w ciągu kilku godzin wymianę ognia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)