Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef CBŚ zachowa stanowisko. Zapewnia...

0
Podziel się:

Nie pomysłów, by odwoływać szefa Centralnego Biura Śledczego czy czynić jakiekolwiek działania w tym zakresie - powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Szef CBŚ zachowa stanowisko. Zapewnia...
(East News)

_ - Nie pomysłów, by odwoływać szefa Centralnego Biura Śledczego czy czynić jakiekolwiek działania w tym zakresie _ - powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński. Ocenił też, że zmiany w CBŚ są zgodne z intencjami samego Biura.

W najbliższym czasie Komenda Główna Policji ma przejść reorganizację, której częścią ma być - zapowiadane przez Działoszyńskiego od roku - wydzielenie CBŚ z KGP. W poniedziałek szef policji powołał pełnomocników ds. wprowadzenia zmian organizacyjnych. Za wyłączenie CBŚ, kierowanego od końca 2009 r. przez nadinsp. Adama Maruszczaka, odpowiada insp. Rafał Łysakowski - dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w KGP. Według nieoficjalnych informacji części mediów Maruszczak otrzymał propozycję przejścia na stanowisko komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu.

Pytany, czy na czele zmienionego CBŚ powinien stać dotychczasowy szef, Działoszyński powiedział: _ Ja nie przesądzam tego aktualnie, natomiast w chwili obecnej pan dyrektor Maruszczak jest dalej dyrektorem i nie ma żadnych pomysłów na to, żeby go odwoływać, czy czynić w tym zakresie jakiekolwiek działania _.

Zdaniem Działoszyńskiego powołanie pełnomocnika spowodowało, że część osób uznała, że zostanie on dyrektorem CBŚ, a Maruszczak został odwołany. - _ Nic takiego się nie stało. Pełnomocnik ma zrobić swoją robotę i ma współpracować z aktualnym dyrektorem CBŚ _ - podkreślił komendant główny.

Komendant główny powiedział też, że nie spodziewa się sytuacji, do jakiej doszło w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie zapowiadane zmiany spowodowały, że do dymisji podał się szef tej służby gen. Krzysztof Bondaryk. _ - Ja w ogóle nie zakładam takiej sytuacji, dlatego że jestem od początku przekonany, że wyłączenie CBŚ jest zbieżne także z intencjami samego CBŚ _ - powiedział Działoszyński.

CBŚ po zmianach ma być - jak powiedział Działoszyński - jednostką organizacyjną podległą KGP. Komendant Biura nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Jak tłumaczył Działoszyński, takie rozwiązanie ma sprawić, że kierownictwo CBŚ nie będzie odciągane o merytorycznych zadań, a samo Biuro nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną. - _ Jednocześnie chcemy zapewnić kierownictwu CBŚ jeszcze większy wpływ na podział tego budżetu, który ma być wykorzystywany na rzecz Biura _ - zapewnił szef policji.

Działoszyński powiedział też, że nie będzie czekał ze zmianami w KGP na wydzielenie CBŚ, które - choć uzgodnione z MSW - zajmie jeszcze jakiś czas, gdyż wymaga zmian w ustawie o policji. W ubiegłym tygodniu rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski informował, że policjanci chcą, by CBŚ wydzielono w połowie roku; odpowiedni projekt niedawno trafił do MSW.

_ - Podjęliśmy już decyzję o reorganizacji Komendy Głównej i ewentualnym przesuwaniu etatów wygospodarowanych w wyniku tej reorganizacji na rzecz Centralnego Biura Śledczego, nawet jeszcze niewydzielonego _ - powiedział we wtorek komendant główny. Jak dodał, w wyniku reorganizacji KGP od 150 do 250 etatów ma zostać przesuniętych do wydzielonego CBŚ i jednostek terenowych. CBŚ liczy obecnie ok. 2 tys. osób. Cała obecna Komenda Główna Policji, łącznie z CBŚ, to ok. 4 tys. osób.

_ - Chcemy te zmiany w Komendzie Główne Policji zakończyć do końca pierwszego kwartału, czyli chcielibyśmy, aby pełnomocnicy przedstawili efekty swojej pracy z regułami organizacyjnymi i obsadą personalną nowych biur _ - powiedział Działoszyński.

W ramach reorganizacji liczba biur w KGP ma zmniejszyć się z 18 do 11. W poniedziałek Działoszyński spotkał się z dyrektorami biur i poinformował o rozpoczęciu prac nad zmianami.

Działoszyński, odkąd w styczniu 2012 r. objął stanowisko szefa policji, wielokrotnie mówił, że CBŚ powinno działać na zasadach komend wojewódzkich, mających swój własny budżet, ale podległych komendzie głównej. Zastrzegał równocześnie, że _ tworzenie kolejnej, wydzielonej struktury poza policją, która zajmowałaby się w zasadzie tym samym, nie ma żadnego uzasadnienia _.

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w Komendzie Głównej Policji biur: Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Walki z Przestępczością Narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniem pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne zmiany w policji już w połowie roku? Komenda Główna Policji chciałaby w połowie roku wydzielić ze swoich struktur Centralne Biuro Śledcze i przekształcić je w jednostkę podobną do komend wojewódzkich.
Wielka akcja CBŚ. Jedenastu zatrzymanych Kokaina, amfetamina i marihuana, zapakowane w duże paczki i worki, znajdowały się w każdej niemal szafie.
Wiele kilogramów kokainy w rękach policji W Polsce zatrzymano w sumie cztery osoby - są to obywatele Ukrainy, Litwy i Łotwy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)