Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef armii egipskiej nie aspiruje do władzy

0
Podziel się

Sisi, który kierował obaleniem prezydenta Mursiego, wezwał USA, by użyły swoich wpływów do wywarcia nacisku na Bractwo Muzułmańskie, aby zakończyć trwający od miesiąca polityczny kryzys w Egipcie.

Szef armii egipskiej nie aspiruje do władzy
(PAP/EPA)
bEqolBnV

Szef armii i minister obrony Egiptu gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi (na zdj. z prawej) zapewnił, że _ nie aspiruje do władzy _. Odpowiedział tak na pytanie _ Washington Post _, czy zamierza ubiegać się o urząd prezydenta. Jego odejścia żądają zwolennicy obalonego Mohammeda Mursiego.

- _ Trudno uwierzyć, ale są ludzie, którzy nie aspirują do władzy _ - te słowa generała cytuje amerykański dziennik. Na pytanie, czy ma na myśli siebie samego, Sisi potwierdził.

Sisi, który kierował obaleniem 3 lipca prezydenta Mursiego, wezwał Stany Zjednoczone, by użyły swoich wpływów do wywarcia nacisku na Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony prezydent, aby zakończyć trwający od miesiąca polityczny kryzys w Egipcie.

bEqolBnX

Jak podał Pentagon, Sisi w sobotę poinformował USA, że tymczasowy rząd Egiptu pracuje nad pojednaniem narodowym po obaleniu Mursiego, którego zwolennicy piąty tydzień protestują na ulicach, domagając się przywrócenia go na stanowisko.

Sisi rozmawiał telefonicznie z amerykańskim ministrem obrony Chuckiem Haglem, który wyraził zatroskanie przemocą w Egipcie po obaleniu prezydenta popieranego przez Bractwo Muzułmańskie. Hagel wezwał generała do wsparcia procesu politycznego bez wykluczeń - powiedział rzecznik Pentagonu George Little, relacjonując najnowszą z regularnych rozmów Hagla z Sisim.

_ Washington Post _ przytoczył słowa egipskiego generała, oskarżającego administrację prezydenta USA Baracka Obamy o sprawienie zawodu i nieudzielenie Egiptowi właściwego poparcia pomimo groźby wojny domowej.

- _ Zostawiliście Egipcjan. Obróciliście się do Egipcjan plecami i oni tego nie zapomną _ - cytuje Sisiego gazeta. - _ Teraz chcecie nadal odwracać się do Egipcjan plecami? _

bEqolBod

USA w kwestii Egiptu kroczą po delikatnym gruncie, nie chcąc nazywać odsunięcia Mursiego od władzy _ zamachem _ - co pociągałoby za sobą odcięcie pomocy i mogłoby odciąć Waszyngton od kontaktów z egipskim wojskiem, które korzysta z 1,3 mld dolarów amerykańskiej pomocy wojskowej rocznie. Ale więzy USA z egipskimi siłami zbrojnymi wykazują oznaki napięcia, m.in. w zeszłym miesiącu Obama kazał wstrzymać dostawę do Egiptu czterech myśliwców F-16 - pisze Reuters.

Czytaj więcej w Money.pl
Domagają się odejścia ministra obrony Delegacja zwolenników Mursiego spotkała się z wysłannikami USA i UE. Jej rzecznik zaznaczył, że stronnicy Mursiego szukają rozwiązania egipskiego kryzysu na bazie konstytucji.
"Wasze siedzące protesty nie mają pożytku" _ Jeśli sądzicie, że podtrzymujecie Bractwo Muzułmańskie, bezpieczne opuszczenie przez was placów pozwoli temu ugrupowaniu na powrót do jego roli w demokratycznym procesie politycznym _.
Amerykanie chwalą armię Egiptu za... _ Wiele milionów ludzi żądało interwencji od armii. Wszyscy obawiali się pogrążenia się kraju w chaosie i przemocy _.
bEqolBoy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)