Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Anglo Irish Bank aresztowany. Dziś usłyszy zarzuty

0
Podziel się:

Irlandzka policja aresztowała dzisiaj byłego dyrektora wykonawczego Anglo Irish Bank Seana FitzPatricka.

Szef Anglo Irish Bank aresztowany. Dziś usłyszy zarzuty
(infomatique/CC/Flickr)

Irlandzka policja aresztowała dzisiaj byłego dyrektora wykonawczego Anglo Irish Bank Seana FitzPatricka. Zostaną mu postawione zarzuty w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w operacjach banku, co przyczyniło się do kryzysu finansowego w Irlandii.

FitzPatrick, którego agencja Reuters nazywa _ twarzą irlandzkiego kryzysu bankowego _, był przez dwie dekady szefem Anglo Irish Bank i został aresztowany po raz drugi w związku z ciągnącym się od trzech lat śledztwem. Nie postawiono mu jednak jeszcze formalnych zarzutów; ma to nastąpić jeszcze dzisiaj, gdy bankowiec stanie przed sądem.

Wczoraj w ramach tego samego dochodzenia postawiono w stan oskarżenia dwóch innych wysokiej rangi menadżerów Anglo Irish Bank. Irlandzki regulator rynku korporacyjnego i tamtejsza policja wspólnie badają historię banku, który podejrzewany jest o udzielanie hojnych pożyczek grupie inwestorów nazywanej _ złotym kręgiem _, a także o to, że maskował za pomocą depozytów wycofywanie znacznych funduszy z kont.

Anglo Irish Bank został ostatnio przemianowany na Irish Banking Resolution Corporation (IBRC); by zapobiec jego upadkowi rząd Irlandii znacjonalizował Anglo w 2009 roku.

_ Ryzykanckie udzielanie pożyczek _ przez Anglo Irish Bank - jak to określa Reuters - obciążyło państwo rachunkami na 30 mld euro, co stanowi prawie połowę sumy potrzebnej na uratowanie całego sektora bankowego Irlandii.

Reuters przypomina, że Irlandczycy są mocno zirytowani, iż żadna z osób winnych złego zarządzania bankami, co przyczyniło się do zapaści gospodarki kraju, nie trafiła do więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie banki zagrożone? Jest nowy raport Do parabanków, czyli instytucji finansowych, które nie podlegają prawu bankowemu ani nadzorowi należą m.in. Provident, czy Kokos.pl.
Duży bank prał brudne pieniądze. Wielka kara Brytyjskie media spodziewają się, że HSBC zostanie ukarany ogromną grzywną, dwu, lub trzykrotnie przewyższającą karę 300 milionów dolarów nałożoną niedawno na Barclays Bank za fałszowanie stopy procentowej LIBOR.
Obniżyli ratingi 13 bankom. Jeden działa w Polsce Obniżka ratingu dotknęła takie instytucje jak jeden z największych włoskich banków - UniCredit.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)