Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt NATO w Newport. Niemiecka i włoska prasa ocenia decyzje Sojuszu

0
Podziel się:

Zachód nakreślił czerwoną linię wokół terytorium Paktu zostawiając Ukrainę na ziemi niczyjej. Pytanie czy skłoni to Władimira Putina do odwrotu.

Szczyt NATO w Newport. Niemiecka i włoska prasa ocenia decyzje Sojuszu
(PAP/EPA)

Po szczycie NATO w Walii prasa w Niemczech zwraca uwagę na niezwykłą spójność krajów członkowskich Sojuszu w sprawie Ukrainy. Komentatorzy mają jednak wątpliwości czy sygnał wysłany Moskwie powstrzyma Władimira Putina. - _ NATO pokazało, że jest gotowe umrzeć za Tallin _ - takie z kolei jest według dzisiejszej włoskiej prasy przesłanie zakończonego w Walii szczytu Sojuszu. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu paktu na wschodzie i utworzeniu koalicji przeciwko islamistom w Iraku.

Komentator _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ zauważa, że podczas szczytu bez poważniejszych sporów udało się wypracować plan ochronny dla wschodnich członków NATO. Sojusz wykazał godną odnotowania spójność. Decyzje podjęte w Walii są jednak wynikiem kompromisu, który oznacza politykę tamowania konfliktu na Ukrainie, a nie jego rozwiązania.

Jak czytamy, Zachód nakreślił czerwoną linię wokół terytorium Paktu zostawiając Ukrainę na ziemi niczyjej. Pytanie czy skłoni to Władimira Putina do odwrotu.

Dziennik _ Die Welt _ ocenia, że po aneksji Krymu zachód był zaskoczony. Ale teraz NATO wysyła Moskwie właściwy sygnał, że zareaguje w przypadku zagrożenia dla swoich wschodnich członków. Gazeta przypomina, że strategia odstraszania sprawdziła się przez cztery dekady zimnej wojny.

Zobacz, co po szczycie NATO robił prezydent Stanów Zjednoczonych

Włoska prasa również pod wrażeniem decyzji NATO

NATO pokazało, że jest gotowe umrzeć za Tallin - takie jest według dzisiejszej włoskiej prasy przesłanie zakończonego w Walii szczytu Sojuszu. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu paktu na wschodzie i utworzeniu koalicji przeciwko islamistom w Iraku.

_ Corriere della Sera _ pisze, że NATO _ wciśnięte między europejskie obawy wobec wojowniczej Rosji i wydarzenia na Bliskim Wschodzie, zapowiadane przez oprawców z Państwa Islamskiego, było zmuszone spojrzeć przed siebie _.

Według włoskiej gazety obecnie świat pozbawiony jest reguł, jakie miała nawet zimna wojna, a _ straszaki z przeszłości już nie działają _.

_ Z wyjątkiem Rosji _ zagrożenia są nowe - dodaje dziennik - a do tego tworzą się nowe sojusze wokół kwestii _ religijnych, etnicznych, plemiennych _.

_ W obliczu szerzącego się braku stabilizacji NATO musiało dać sygnał i to uczyniło _ - podsumowuje mediolańska gazeta. Nie jest on jednak, jak ocenia, _ najlepszy _, bo o rozejmie na Ukrainie zdecydował Władimir Putin zgodnie z własnym zegarem i _ w kontrataku do reprymend z Zachodu _. Sygnał Sojuszu nie jest najlepszy, ocenia komentator, także dlatego, że jako taki nie może on wystąpić przeciwko Państwu Islamskiemu.

_ _

_ Ale uniknięto sygnału niemocy, który byłby katastrofalny _ - podkreślono w komentarzu.

Podjęte w Walii decyzje o wzmocnieniu obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu i wyodrębnieniu sił natychmiastowego reagowania _ służyć będą jako komunikat, że tak, Sojusz gotów jest +umrzeć za Tallin+ _ - konstatuje dziennik. _ Ale - dodaje - nie może ujść uwadze to, że narzekania Rosji na stopniowe zbliżanie się sił NATO mają pewne podstawy _.

_ Prawdziwy mecz _ - zauważa się - pakt musi stoczyć właśnie z Rosją, przede wszystkim z powodu wielu niewiadomych, jakim towarzyszy obecny rozejm na Ukrainie, począwszy od niegwarantowanego wycofania sił rosyjskich i _ jastrzębi z Kijowa (i Doniecka), które chcą wojny za wszelką cenę _.

I to właśnie dlatego, postuluje _ Corriere della Sera _, potrzebny jest proces polityczny i negocjacje jako jedyna droga dla _ podzielonej Ukrainy skąpanej w krwi _. Konieczne jest, dodaje włoski publicysta, porozumienie gwarantujące suwerenność Ukrainie, ale i przyznanie szerokiej autonomii w rejonie Donbasu. Nie na tyle wysokiej jednak, zastrzega, aby Donieck mógł prowadzić swoją _ politykę zagraniczną _, a Kijów, by dążył do NATO.

Trzeba uczynić wszystko na rzecz porozumienia politycznego, które pozwoli uniknąć eskalacji zbrojnej w Europie. _ I to musi zrozumieć także Ameryka _ - podsumowuje mediolański dziennik.

_ La Stampa _ pisze, że NATO _ okrążyło Putina sankcjami i bazami na wschodzie _. Turyńska gazeta przytacza opinię, jaką w prywatnej rozmowie z niemieckimi analitykami przedstawiła kanclerz Angela Merkel. Miała ona powiedzieć, że _ Putin wygrał wojnę na Ukrainie _ w tym sensie, że Zachód nie ma zamiaru wysyłać swoich żołnierzy, by go pokonać. Sankcje zaś, argumentowała, służą temu, by wyrządzić takie szkody bogatej rosyjskiej elicie, aby ta zaczęła naciskać na prezydenta, by go powstrzymać.

Ta analiza, ocenia czołowy publicysta _ La Stampy _, _ wyjaśnia w sposób tyleż cyniczny, co dokładny,co dzieje się naprawdę wokół kryzysu ukraińskiego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja grozi: Będzie odpowiedź na sankcje Wczoraj wieczorem w sprawie sankcji porozumieli się ambasadorowie Unii. Obostrzenia mają dotyczyć miedzy innymi rynków kapitałowych, sektora obronnego i zaawansowanych technologii.
Rosja zgromadziła przy granicy 10 tys. wojska _ Rozmieszczone siły są wyjątkowo liczne, ich niszczycielski potencjał jest bez precedensu _ - mówił rzecznik ministerstwa obrony USA.
Separatyści dalej w natarciu. Kolejne bataliony z Rosji Trwa ofensywa w stronę Mariuopola. Sytuacja ukraińskiej armii jest beznadziejna?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)