Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Turcji. Bijatyka w parlamencie na posiedzeniu komisji sprawiedliwości

0
Podziel się:

Turecka Wysoka Rada Sędziów potępiła wczoraj jako niezgodny z konstytucją projekt reformy, która daje rządowi instrumenty skutecznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości.

Sytuacja w Turcji. Bijatyka w parlamencie na posiedzeniu komisji sprawiedliwości
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Wielka awantura wybuchła dzisiaj na posiedzeniu komisji sprawiedliwości tureckiego parlamentu. Deputowani kopali się, okładali pięściami i obrzucali butelkami z wodą - informuje agencja Reutera, powołując się na świadków tych wydarzeń.

Komisja zebrała się, by debatować nad złożonym przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju premiera Recepa Tayyipa Erdogana projektem ustawy, przewidującej zwiększenie wpływu rządu na nominacje sędziowskie i prokuratorskie.

Świadkowie mówią, że uczestników obrad poniosły nerwy, kiedy przedstawiciel związku zawodowego pracowników sądownictwa przybył z petycją przeciwko proponowanym zmianom, twierdząc, że są one niezgodne z konstytucją.

Gdy odmówiono mu włączenia petycji do porządku obrad, rozpętała się burza. Jeden z deputowanych wskoczył na stół i zaczął kopać politycznych przeciwników, adwersarze zaczęli się szarpać, bić pięściami, plikami dokumentów, obrzucać butelkami z wodą. Jeden z nich cisnął telefonem komórkowym.

Turecka Wysoka Rada Sędziów potępiła wczoraj jako _ niezgodny z konstytucją _ projekt reformy, która daje rządowi instrumenty skutecznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości.

Reforma przewiduje m.in. powiększenie składu Wysokiej Rady Sędziów i daje rządowi decydującą rolę przy mianowaniu członków Trybunału Konstytucyjnego.

Ogłoszenie projektu rządowego nastąpiło bezpośrednio po bezprecedensowej czystce w tureckiej policji, która prowadzi dochodzenie w sprawie przypadków korupcji na wielką skalę.

W jego przebiegu aresztowano około dwudziestu osobistości zbliżonych do rządu i zdymisjonowano trzech ministrów.

Premier uważa, że policja jest głęboko infiltrowana przez członków ruchu Hizmet, na którego czele stoi kaznodzieja Fethullah Gulen, który wyjechał do USA i prowadzi od pewnego czasu otwartą wojnę z Erdoganem.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w tureckiej policji. Trwa czystka Wśród usuniętych ze stanowiska są prefekci policji w stołecznej Ankarze, Izmirze na zachodzie, Antalyi na południu i Diyarbakir na południowym wschodzie.
Wielka amnestia dla oficerów? Jest deklaracja Turecki rząd nie bierze pod uwagę generalnej amnestii dla setek oficerów skazanych w dwóch ostatnich procesach za udział w spisku przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana.
Wojsko zaskarżyło decyzję tureckiego sądu Wyrok ten uznano za przejaw cywilnej dominacji nad wszechwładną niegdyś armią.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)