Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Ban Ki Mun zapowiada konferencję na styczeń

0
Podziel się:

Szef ONZ ma nadzieję, że przedstawiciele Syrii przyjadą do Genewy z poważną intencją zakończenia wojny, która już pochłonęła ponad 100 tys. ofiar i zmusiła prawie 9 milionów ludzi do opuszczenia domów.

Sytuacja w Syrii. Ban Ki Mun zapowiada konferencję na styczeń
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun (na zdjęciu) oświadczył w Genewie, że konferencja w sprawie Syrii - Genewa 2 - odbędzie się 22 stycznia. Nie sprecyzowano, czy w konferencji weźmie udział Iran, co było kwestią sporną między USA a Rosją.

- _ Pojedziemy do Genewy z misją nadziei _ - głosi oświadczenie Bana. Wyraził on oczekiwanie, że _ wszyscy regionalni i międzynarodowi partnerzy zademonstrują znaczące wsparcie dla konstruktywnych negocjacji _.

Styczniowy termin potwierdził także rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Celem wielokrotnie odkładanej konferencji, zwanej Genewa 2 - z udziałem reżimu Baszara el-Aasada i opozycji - jest realizacja postanowień z czerwca 2012 roku. Przewidują one ustanowienie rządu tymczasowego z pełnią władzy wykonawczej, w tym kontrolą nad wojskiem i służbami bezpieczeństwa.

Szef ONZ wyraził nadzieję, że _ przedstawiciele Syrii przyjadą do Genewy w pełnym zrozumieniem celu konferencji i z poważną intencją zakończenia wojny, która już pochłonęła ponad 100 tys. ofiar i zmusiła prawie 9 milionów ludzi do opuszczenia domów. _

W komunikacie Ban podziękował również inicjatorom konferencji, czyli Stanom Zjednoczonym oraz Rosji, a także m.in. specjalnemu wysłannikowi ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdarowi Brahimiemu.

Wcześniejsze wysiłki na rzecz zorganizowania konferencji okazały się bezowocne, m.in. z powodu sporów na temat udziału mocno podzielonej syryjskiej opozycji; kontrowersje budził także udział Iranu, który jest sojusznikiem reżimu w Damaszku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kurdowie tworzą własny rząd W Syrii na terenach zamieszkałych przez Kurdów zostaną powołane tymczasowe władze.
NATO pozostawi rakiety na niespokojnej granicy Ambasadorowie państw członkowskich NATO zgodzili się, że _ ogólne ryzyka i zagrożenia dla Turcji pozostają poważne _.
Ambasada Watykanu pod ostrzałem Od wielu miesięcy pociski moździerzowe spadają w różnych dzielnicach Damaszku. Władze oskarżają o ostrzał rebeliantów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)