Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Sudanie Południowym. USA ewakuują dyplomatów

0
Podziel się:

Pentagon oznajmił, że niewielki oddział amerykańskich żołnierzy pozostaje w Dżubie, by zapewnić bezpieczeństwo ambasadzie USA.

Sytuacja w Sudanie Południowym. USA ewakuują dyplomatów
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Pentagon wywiózł 120 osób z Sudanu Płd. ze względu na eskalację napięć i walk w tym kraju - poinformował rzecznik ministerstwa obrony płk Steven Warren.

Pracownicy ambasady USA wraz z innymi dyplomatami odlecieli w środę z Dżuby wojskowym samolotem transportowym C-130. Departament Stanu poinformował, że kolejną grupę Amerykanów i obywateli innych państw ewakuowano prywatnym czarterem.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf powiedziała, że Waszyngton apeluje do wszystkich Amerykanów przebywających w Sudanie Południowym, by jak najszybciej opuścili ten kraj.

Harf dodała, że ambasador USA w Dżubie Susan Page spotkała się z prezydentem Salvą Kiirem Mayarditem, by wyrazić głębokie zaniepokojenie Waszyngtonu falą przemocy, która ogarnia ten kraj, rosnącą liczbą ofiar oraz pogłębiającym się kryzysem humanitarnym. Page poinformowała też prezydenta, że USA są zaniepokojone aresztowaniem wielu członków opozycji i wzywają rząd Sudanu Południowego do przestrzegania ich praw.

Pentagon oznajmił, że niewielki oddział amerykańskich żołnierzy pozostaje w Dżubie, by zapewnić bezpieczeństwo ambasadzie USA.

Walki w Sudanie Południowym wybuchły w niedzielę po utrzymujących się przez kilka miesięcy napięciach, wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez Kiira wiceprezydenta Rieka Machara. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. Od 15 tys. do 20 tys. osób schroniło się w bazach ONZ w Dżubie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sudan Południowy wycofuje wojska ze spornego pogranicza Wycofując wojska, rząd Sudanu Południowego demonstruje wolę dotrzymania podpisanych porozumień - napisał w oświadczeniu rząd w Dżubie.
Sudan: 51 zabitych w walkach w Darfurze Do walka między dwoma plemionami arabskimi doszło w Darfurze, regionie położonym na zachodzie Sudanu - poinformowały miejscowe władze.
Krawe protesty przeciwko podwyżkom Sudańczycy są coraz bardziej rozgoryczeni inflacją i korupcją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)