Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
serbia
04.05.2012 20:05

Sytuacja w Serbii. Aresztowali ich za zbrodnie wojenne

Partyzantka walczyła o oderwanie do Serbii i przyłączenie do Kosowa rejonu Bujanovacu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergeibach/Dreamstime)

Serbska policja aresztowała dziś w pobliżu granicy z Kosowem, w rejonie Bujanovacu, pięciu etnicznych Albańczyków. Są oni ścigani za zbrodnie wojenne przeciwko Serbom, popełnione w czasie konfliktu zbrojnego w 2001 roku, który zakończył się ogłoszeniem niepodległości Kosowa.

Jak oświadczył serbski minister spraw wewnętrznych Ivica Daczić, Albańczycy zostali zatrzymani na wniosek urzędu serbskiej prokuratury ds. zbrodni wojennych. Razem z nimi aresztowano trzech innych etnicznych Albańczyków, którzy usiłowali przeszkodzić w operacji serbskiej żandarmerii.

Jeszcze jeden Albańczyk został aresztowany podczas tej samej operacji za nielegalne posiadanie broni.

Jest to brat dawnego dowódcy jednego z dużych, odrębnych oddziałów partyzanckich kosowskich Albańczyków, które walczyły z Serbami w latach 2000-2001. Partyzantka ta walczyła o oderwanie do Serbii i przyłączenie do Kosowa rejonu Bujanovacu, położonego 400 km na południe od Belgradu. Pozostał on w granicach Serbii.

Niepodległość Kosowa ze stolicą w Prisztinie została jednostronnie ogłoszona w lutym 2008 roku. Dotąd uznało ją 90 ze 193 państw członkowskich ONZ, w tym USA, i 22 z 27 państw Unii Europejskiej.

Serbia nie uznaje niepodległości swego dawnego regionu zamieszkanego w większości przez kosowskich Albańczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
"Serbowie zasługują na wstąpienie do UE" Boris Tadić mobilizuje wyborców proeuropejskich. Na spotkaniu w Belgradzie namawiał trzytysięczną publiczność do głosowania na niego i jego Partię Demokratyczną.
Uniewinnili go. Świadek popełnił samobójstwo Kosowski polityk, Fatmir Limaj uwolniony został od zarzutu popełnienia zbrodni wojennych.
Przed ich domem wybuchła bomba. Są zabici Ładunek wybuchowy został odpalony na oknie w jednym z mieszkań na parterze.
Tagi: serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz