Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w serbii
22.04.2014 17:54

Sytuacja w Serbii. Aleksandar Vuczić z misją utworzenia rządu

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić powierzył misję utworzenia rządu Aleksandarowi Vucziciowi, którego partia w przyspieszonych wyborach w połowie marca zdobyła najwięcej głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Medija centar Beograd/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić powierzył misję utworzenia rządu Aleksandarowi Vucziciowi, którego Serbska Partia Postępowa (SNS) w przyspieszonych wyborach w połowie marca zdobyła najwięcej głosów.

W ostatnich tygodniach Vuczić z powodzeniem zabiegał o udział w koalicji rządzącej dwóch ugrupowań - Socjalistycznej Partii Serbii (SPS) ustępującego premiera Ivicy Daczicia oraz Ligi Socjaldemokratów Wojwodiny (LSV). Wspólnie koalicja będzie dysponować aż 208 mandatami w 250-miejscowym parlamencie; SNS ma 158 mandatów, SPS - 44, a LSV sześć.

Vuczić wcześniej zapowiadał, że przedstawi parlamentowi skład swego gabinetu już w najbliższy weekend. W skład rządu ma wchodzić 17 ministrów, w tym eksperci. Według najnowszych informacji Daczić ma objąć resort spraw zagranicznych.

Lider SNS, dawniej skrajny nacjonalista, który przeistoczył się w nowoczesnego europejskiego liberała, w kampanii wyborczej zapowiadał radykalne reformy w celu przygotowania Serbii do integracji z Unią Europejską.

Jednym z najpilniejszych zadań nowego rządu będzie zredukowanie nierentownego sektora państwowego w gospodarce, w tym rozwiązanie problemu ponad 150 głęboko zadłużonych przedsiębiorstw. Do końca roku rząd musi obniżyć wydatki państwa o ok. 400 mln euro. Problemem jest też powszechna korupcja.

Zacofana serbska gospodarka od 2010 r. zwiększa swój dług publiczny o 7 proc. Produktu Krajowego Brutto rocznie. Obecnie wynosi on 60 proc. PKB.

Vuczić podkreślał niejednokrotnie, że zamierza kontynuować wysiłki na rzecz normalizacji stosunków z Kosowem, byłą serbską prowincją, która jednostronnie ogłosiła niepodległość w 2008 r. W kwietniu ub. roku Belgrad i Prisztina podpisały porozumienie o normalizacji relacji, wynegocjowane pod auspicjami UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Morderca dostał 40 lat, mózg operacji wolny Według chorwackiej prokuratury Ivo Pukanicia zabito, aby powstrzymać publikacje odsłaniające kulisy działania mafii na Bałkanach.
Zdobyli absolutną większość w parlamencie Konserwatyści z Serbskiej Partii Postępu (SNS) zdobyli absolutną większość, uzyskawszy 48,34 proc. we wczorajszych przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Ludzie uwięzieni w zaspach. Wojsko pomaga Na autostradzie łączącej Belgrad z Budapesztem, w odległości 120 kilometrów od serbskiej stolicy, około 200 samochodów pozostaje od piątku zablokowanych przez śnieg.
Tagi: wybory w serbii, serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz