Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Libanie. Armia jest gotowa do wojny domowej

0
Podziel się:

Wojskowi wezwali wszystkich przywódców, by zachowali ostrożność, gdy wyrażają swe stanowiska i opinie.

Sytuacja w Libanie. Armia jest gotowa do wojny domowej
(PAP/EPA)

Armia libańska ostrzegła, że jest gotowa podjąć _ zdecydowane kroki _ w celu przywrócenia porządku i spokoju publicznego w kraju. Deklaracja taka padła po gwałtownych demonstracjach przeciwko zamachowi, w którym zginął szef wywiadu._ _

_ - Ostatnie kilka godzin pokazało bez żadnych wątpliwości, że kraj przechodzi krytyczne chwile i że w niektórych regionach napięcie sięgnęło bezprecedensowego poziomu _ - głosi komunikat dowództwa armii.

Wojskowi wezwali następnie _ wszystkich przywódców politycznych, by zachowali ostrożność, gdy wyrażają swe stanowiska i opinie _.

Dzień po szturmie demonstrantów na siedzibę premiera Nadżiba Mikatiego armia ostrzegła też, że atakowanie instytucji publicznych, a także własności prywatnej oznacza przekroczenie _ czerwonej linii _, które spotka się z odpowiedzią.

Wojsko wezwało Libańczyków różnych wyznań i sympatii politycznych, by _ wykazali się najwyższym poziomem odpowiedzialności w tym czasie próby _ i by zakończyli protesty organizowane w kraju od piątkowego zamachu.

W wybuchu samochodu pułapki w Bejrucie zginęło co najmniej osiem osób, w tym szef wywiadu generał Wissam al-Hassan, znany przeciwnik reżimu Baszara el-Asada w sąsiedniej Syrii. Szybko pojawiły się głosy, według których za zamachem w stolicy stał Damaszek. Opozycja zażądała dymisji premiera Mikatiego, ale w weekend poinformował on, że na prośbę prezydenta Michela Suleimana pozostanie na stanowisku ze względu na interes kraju.

Armia _ podejmie zdecydowane kroki, szczególnie tam, gdzie nasilają się tarcia religijne i wyznaniowe, by zapobiec ponownemu przekształceniu się Libanu w miejsce wyrównywania rachunków w regionie oraz by zapobiec wykorzystaniu zabójstwa męczennika Wissama Hassana jako możliwości zabójstwa całego kraju _ - ostrzeżono w komunikacie.

Uzbrojeni ludzie wyszli w ostatnich godzinach na ulice Bejrutu i innych libańskich miast, wznosząc barykady na głównych drogach i paląc opony. Według agencji Reutera, w walkach w północnym mieście Trypolis zginęło co najmniej czterech ludzi, a w poniedziałek rano w Bejrucie rannych zostało pięć osób.

Większość libańskich sunnitów poparło antyreżimowych rebeliantów w Syrii, podczas gdy szyici sprzyjają raczej Asadowi, który - podobnie jak wielu ludzi z jego otoczenia - wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu, a wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier proponował swoją dymisję. Dlaczego? Nadżib Mikati, którego dymisji domagała się opozycja po śmierci w piątkowym zamachu szefa wywiadu gen. Wissama al-Hassana pozostanie na stanowisku na prośbę prezydenta i w interesie kraju.
Tak krwawego zamachu nie było tam od lat Wśród ofiar eksplozji w stolicy Libanu, jest szef wywiadu tego kraju. Wybuchnie kolejna wojna domowa?
Wielki spisek. Planowali ataki na dyplomatów Jordańskie władze udaremniły zakrojony na szeroką skalę spisek przygotowywany przez ugrupowanie powiązane z Al-Kaidą w celu zdestabilizowania kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)