Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.08.2014 12:59

Sytuacja w Kurdystanie. Na miejsce dotarł samolot z polską pomocą

- Transport obejmował między innymi namioty, żywność, koce, łóżka polowe, śpiwory, artykuły pierwszej pomocy - tłumaczy wiceszef MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jan kurdistani/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)
Samolot z pomocą dotarł do miasta Irbil, gdzie schronili się uchodźcy</br>

Polska pomoc dotarła do irackiego Kurdystanu. Na lotnisku w Irbilu wylądował polski samolot wojskowy, wiozący 8 ton darów dla uchodźców. To odpowiedź władz w Warszawie na pogarszającą się sytuację humanitarną na północy w Iraku.

Po tym, jak radykalne bojówki Państwa Islamskiego opanowały znaczną część sunnickich terenów w Iraku i zaczęły dokonywać czystek religijnych, z domów uciekło ponad milion osób. Wiele z nich schroniło się w uważanym za stosunkowo bezpieczny irackim Kurdystanie.

Jak mówi wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid, polski samolot wojskowy przywiózł dary zebrane przez Caritas, a także pomoc z rezerwy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej oraz straży pożarnej.

- _ Pierwszy transport obejmował między innymi namioty, żywność, koce, łóżka polowe, śpiwory, artykuły pierwszej pomocy - to wszystko, co jest potrzebne uchodźcom, którzy znaleźli się w Irbilu wygnani przez fanatyków islamskich z Niniwy i z Mosulu _ - tłumaczy Winid.

Dary dla uchodźców na miejscu przekaże teraz działający w Irbilu polski konsulat. W ostatnim czasie Polska dofinansowała też wyposażenie jednej ze szkół w Kurdystanie, która ma przyjąć chrześcijan, którzy uciekli z Mosulu.

Tymczasem w samym Iraku kurdyjskie wojska odbiły z rąk islamistów strategiczną zaporę w Mosulu. To największy sukces w trwającej od kilku tygodni ofensywie przeciwko radykalnym sunnitom. Z rebeliantami walczą nie tylko kurdyjskie wojska, ale także lotnictwo Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Armia Libanu walczy z dżihadystami. 16 ofiar Do starcia doszło w położonym przy granicy z Syrią mieście Arsal.
Kosowo walczy z terrorystami. 40 aresztowań - _ Nadal poszukujemy osób, których nie udało nam się zatrzymać w ich domach _ - poinformował rzecznik kosowskiej policji Baki Kelani.
Niemcy nie pomogą Irakowi militarnie, bo... -_ Robimy tak z zasady _ - tłumaczy Steffen Seifert.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz