Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Kosowie. Zapisy w kodeksie karnym zagrażają wolności mediów

0
Podziel się:

Prezydent Kosowa Atifete Jahjaga odmówiła promulgowania nowego kodeksu karnego.

Sytuacja w Kosowie. Zapisy w kodeksie karnym zagrażają wolności mediów
(1974caca/CC/Flickr)

Prezydent Kosowa Atifete Jahjaga odmówiła promulgowania nowego kodeksu karnego, w którym pewne artykuły, wg niej, zagrażają wolności mediów. Prezydent zwróciła kodeks parlamentowi do zrewidowania.

Decyzję o zrewidowaniu kodeksu karnego podjęto z powodu dwóch artykułów, które są _ całkowicie sprzeczne _ z konstytucją - głosi komunikat wydany przez kancelarię prezydencką.

Wg tego oświadczenia wspomniane artykuły są też niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Przyjęty przez parlament kodeks karny zakłada, m.in., że dziennikarze mogą zostać zmuszeni do ujawnienia swych źródeł na wniosek sądu. Wprowadza też kary do trzech lat więzienia, jeśli sąd orzeknie, że artykuł prasowy _ podżegał do popełnienia przestępstwa _.

Kosowscy dziennikarze krytykowali te zapisy, a organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) uznała je za nie do zaakceptowania i zaapelowała do prezydent Jahjagi, by odmówiła podpisania ustawy. Decyzję kosowskiej prezydent przyjęła z zadowoleniem misja OBWE w Kosowie.

Czytaj więcej o sytuacji w Kosowie w Money.pl
Mają trzy wybory za jednym zamachem Wybory będą głównie starciem między siłami popierającymi urzędującego prezydenta a konserwatystami eks-ministra w autorytarnym rządzie Miloszevicia.
Uniewinnili go. Świadek popełnił samobójstwo Kosowski polityk, Fatmir Limaj uwolniony został od zarzutu popełnienia zbrodni wojennych.
Dziennikarze to zagrożenie. Szczególnie tam Erytrea, Arabia Saudyjska, Iran, Birma i Białoruś znalazły się na liście 10 państw na świecie najbardziej ingerujących w wolność mediów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)