Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Korei Północnej. Wuj Kim Dzong Una stracony

0
Podziel się:

Północnokoreańskie media nazwały skazańca zdrajcą i odrażającą ludzką szumowiną, gorszą od psa.

Sytuacja w Korei Północnej. Wuj Kim Dzong Una stracony
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Dzang Song Thaek usłyszał wyrok wczoraj wieczorem - podała oficjalna agencja prasowa KCNA. Specjalny trybunał wojskowy skazał go na śmierć za zdradę, działalność kontrrewolucyjną i próbę przewrotu państwowego.

Podczas rozprawy oskarżono go o to, że od śmierci Kim Dzong Ila, ojca obecnego przywódcy KRLD, w grudniu 2011 roku przygotowywał się on do przejęcia władzy. Dzang Song Thaek, jak twierdzą media w Pjongjangu, przyznał się do winy.

Północnokoreańskie media nazwały Dzanga _ zdrajcą _ i _ odrażającą ludzką szumowiną, gorszą od psa _. Podkreśliły, że prowadził on działalność antypartyjną i kontrrewolucyjną, której celem było _ obalenie kierownictwa partii i państwa oraz zniszczenie socjalistycznego systemu _.

Kilka dni temu Korea Północna potwierdziła, że 67-letni Dzang Song Thaek, który był m.in. wiceprzewodniczącym Narodowej Komisji Obrony, został pozbawiony wszystkich stanowisk i wyrzucony z Partii Pracy za _ przekraczające wyobraźnię przestępstwa i zbrodnie, których dopuścił się razem ze swoimi zwolennikami i które zaszkodziły partii i rewolucji _.

Zarzucono mu także m.in. korupcję, złe zarządzenia finansami państwa, dwulicowość, nadużywanie alkoholu i narkotyków a także rozwiązłość seksualną.

Po poślubieniu ciotki Kim Dzong Una, Dzang Song Thaek stał się szarą eminencją północnokoreańskiego reżimu, osobą uważaną nawet za najważniejszą w państwie po jego przywódcy. Wielu zagranicznych analityków widziało w nim zwolennika reform gospodarczych.

W ostatnim czasie popadł jednak w niełaskę. Według południowokoreańskich mediów, Kim Dzong Un odsunął go od władzy już w listopadzie. Służby wywiadowcze Korei Południowej poinformowały niedawno, że dwóch najbliższych współpracowników Dzanga zostało w listopadzie oskarżonych o korupcję i straconych.

Zdaniem wielu analityków, usunięcie Dzanga i jego ludzi potwierdza, że we władzach Korei Północnej trwają czystki polityczne, które mają wzmocnić pozycję Kim Dzong Una. Informacji o egzekucji Dzang Song Thaeka nie potwierdziły na razie niezależne źródła. USA nie mają jednak wątpliwości, że został on stracony. Biały Dom oświadczył, że jest to kolejny przykład _ skrajnej brutalności północnokoreańskiego reżimu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wuj Kim Dzong Una zapadł się pod ziemię W zeszłym tygodniu południowokoreańskie media donosiły, że podczas podróży służbowej do Chin mężczyzna miał poprosić o azyl polityczny w placówce dyplomatycznej Korei Południowej w tym kraju.
Doszło do czystki politycznej w Korei Uciekinier przebywa obecnie w tajnym miejscu w Chinach i jest strzeżony przez służby południowokoreańskie.
Korea Północna grozi i się zbroi Reżim Kim Dzong Una ostro zareagował na wpłynięcie do portu w Korei Południowej amerykańskich okrętów marynarki wojennej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)