Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Iraku. Prezydent trafi przed sąd? USA reagują

0
Podziel się:

Premier ogarniętego konfliktem kraju zarzucił politykowi jaskrawe pogwałcenie konstytucji z powodów politycznych.

Sytuacja w Iraku. Prezydent trafi przed sąd? USA reagują
(U.S. Government/Public Domain)

USA _ w pełni popierają _ prezydenta Iraku Fuada Massuma jako gwaranta konstytucji Iraku - głosi oświadczenie opublikowane przez Departament Stanu po tym jak obecny premier Nuri al-Maliki (na zdjęciu) oskarżył Massuma o pogwałcenie irackiej ustawy zasadniczej.

_ - Odrzucamy wszelkie próby uzyskania określonych rezultatów poprzez wymuszanie lub manipulowanie procesami konstytucyjnymi lub prawnymi _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

Dodała, że Stany Zjednoczone opowiadają się za wyborem nowego premiera poprzez _ budowę narodowego konsensu _ oraz, że pilnie śledzą sytuację w Iraku i są w stałym kontakcie z przywódcami tego kraju.

Wcześniej w niedzielę al-Maliki oświadczył w niespodziewanym wystąpieniu telewizyjnym, że - wbrew apelom - nie zamierza zrezygnować z ubiegania się o trzecią kadencję na stanowisku szefa rządu. Zarzucił też nowemu prezydentowi kraju Fuadowi Massumowi _ jaskrawe pogwałcenie konstytucji z powodów politycznych _. - _ Złożę skargę na prezydenta w sądzie federalnym _ - dodał.

Zdaniem al-Malikiego Massum dopuścił się tego pogwałcenia poprzez zaniechanie mianowania do niedzieli premiera reprezentującego największą frakcję parlamentarną. Wystąpienie al-Malikiego oceniane jest przez komentatorów jako początek otwartego konfliktu na szczytach władzy w Iraku w okresie nasilającej się ofensywy islamistów.

Koalicja pod przywództwem al-Malikiego, który jest szyitą, zdobyła większość głosów w wyborach z 30 kwietnia co predystynuje go do ubiegania się o trzecią kadencję na stanowisku premiera. Jednak al-Maliki krytykowany jest za zapędy autorytarne i za marginalizowanie mniejszości sunnickiej.

Waszyngton, Teheran a nawet przywódcy szyitów i większość członków jego partii Państwo Prawa wycofały poparcie dla kandydatury al-Malikiego. W niedzielę parlament iracki odroczył do 19 sierpnia głosowanie nad wyborem nowego premiera wobec głębokich podziałów wśród deputowanych.

Wystąpienie al-Malikiego oznacza - zdaniem obserwatorów - rozpoczęcie głębokiego kryzysu politycznego w Iraku w okresie zaostrzających się walk z nacierającymi od północy islamistami.

W Bagdadzie panuje napięta i dość niejasna sytuacja. Reuter informował, że siły specjalne, lojalne wobec al-Malikiego zajęły w nocy z niedzieli na poniedziałek strategiczne rejony w Bagdadzie oraz na drogach dojazdowych do stolicy. Ponadto szyickie milicje lojalne wobec al-Malikiego nasiliły patrole ulic Bagdadu.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy reagują na ataki USA w Iraku Berlin zwiększył pomoc dla uchodźców w Iraku o 1,5 mln euro.
Niepokoje w Niemczech. Tysiące na ulicach Policja zmobilizowała duże siły, obawiając się zamieszek, gdyż w ciągu tygodnia w położonym nieopodal Herford doszło do starć ulicznych między zwolennikami Państwa Islamskiego a jazydami.
Wydobycie ropy zagrożone przez ofensywę? Koncerny naftowe wycofały część personelu i wstrzymały niektóre operacje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)