Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Iraku - panika wśród ludności. "Sytuacja dramatyczna"

0
Podziel się:

Z terenów zamieszkałych przez chrześcijańską większość uciekło około 200 000 ludzi.

Zniszczenia w Iraku
Zniszczenia w Iraku (PAP/EPA)

_ __ Mieszkańcy porzucają masowo domy i kryjówki Bachdidy (Karakoszu) i okolic, skąd wycofały się ze środy na czwartek oddziały kurdyjskie, a na ich miejsce wkroczyli bojownicy Państwa Islamskiego. Nie wszystkim jednak udało się uciec _ - powiedziała dziennikarzom przedstawicielka Amnesty International.

Przedstawicielka AI Donatella Rovera, przebywająca w północnym Iraku, którego coraz to nowe połacie zagarniają wojska Państwa Islamskiego, mówi, że sytuacja ludności jest coraz bardziej dramatyczna, co dotyczy zwłaszcza mniejszości: jazydów i chrześcijan.

Podobna sytuacja panuje w miejscowościach Al-Kosz i Baszika, zamieszkanych częściowo przez chrześcijan; tylko część ludności zdołała uciec przed islamskimi fanatykami do Irbilu i Dohuku w kurdyjskim regionie autonomicznym. Część kontynuuje ucieczkę w kierunku granicy tureckiej.

Irbil nie jest już jednak bezpieczny. Dziś do ewakuacji swego personelu ze stolicy tego kurdyjskiego regionu autonomicznego przystąpił koncern ExxonMobil Corp, ponieważ uznał ją za bezpośrednio zagrożoną ofensywą wojsk Państwa Islamskiego. Rozeszły się pogłoski, że dżihadyści znajdują się o niespełna godzinę marszu od tego miasta.

Wielu mieszkańców należących do mniejszości etnicznych i religijnych ucieka również z miejscowości, które na razie nie są bezpośrednio zagrożone ofensywą dżihadystów. _ Boją się, są spanikowani _ - mówi Rovera.

Papież Franciszek, jak podało w komunikacie watykańskie biuro prasowe, _ jest głęboko zaniepokojony dramatycznymi wiadomościami nadchodzącymi z północnego Iraku, gdzie najbardziej zagrożone są społeczności chrześcijańskie, zmuszone do opuszczania swych siedzib ze względu na przemoc panującą w regionie _.

Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o _ podjęcie próby położenia kresu kryzysowi humanitarnemu i zapewnienia ochrony ludności zagrożonej przemocą _.

Bojownicy Państwa Islamskiego zajęli w czwartek tereny zamieszkane przez chrześcijańską większość w prowincji Niniwa, a w ostatnich dniach w ich ręce wpadły Sindżar i Bachdida. Z tych terenów uciekło około 200 000 ludzi, głównie jazydów, prześladowanych i tępionych przez dżihadystów, którzy uważają ich za _ czcicieli szatana _.

Jazydyzm jest religią łączącą elementy islamu, chrześcijaństwa, pierwotnych wierzeń kurdyjskich i judaizmu.

Uciekinierzy, którzy zmierzają w kierunku Kurdystanu - alarmuje Amnesty International - potrzebują desperacko wody pitnej, żywności, namiotów i leków.

Przed trzema dniami około 200 000 ludzi z pogranicza Iraku i Syrii, w znacznej liczbie chrześcijan postawionych przez bojowników Państwa Islamskiego przed wyborem _ nawrócenie _ na islam lub wygnanie, wolało uciec i schronić się w pobliskich górach. Dołączyli oni do 300 000 tysięcy wcześniejszych uciekinierów i 230 000 uchodźców z Syrii.

Rzecznik Biura Koordynacyjnego ONZ ds. Humanitarnych David Swanson ostrzegł w czwartek z Bagdadu przed katastrofą humanitarną wielkich rozmiarów: rząd Kurdystanu potrzebuje pilnie międzynarodowej pomocy, aby móc wykarmić olbrzymie rzesze uchodźców.

Czytaj więcej w Money.pl
Najkrwawszy miesiąc. Większość ofiar - cywile _ Szokująca liczba ofiar cywilnych w jednym miesiącu wskazuje na ogromną potrzebę zapewnienia ochrony ludności cywilnej _ - powiedział przedstawiciel ONZ
Polacy boją się tortur w razie aresztowania Aż 36 procent Polaków obawia się, że w przypadku aresztowania będą torturowani - wynika z badań zleconych przez Amnesty International.
Krytyczna sytuacja w Iraku. Iran rozważa sojusz z... USA _ Powinniśmy przeciwstawiać się terrorystom _ - podkreśla prezydent Iranu Hasan Rowhani, a irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej planuje obronę Bagdadu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)