Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w egipcie
07.12.2013 19:11

Sytuacja w Egipcie. Wolność dla kobiet skazanych za udział w demonstracji

Groziło im 11 lat pozbawienia wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Sąd apelacyjny w Aleksandrii polecił w sobotę zwolnienie 21 kobiet, w tym siedmiu niepełnoletnich, skazanych w zeszłym miesiącu na kary więzienia za udział w demonstracji poparcia dla obalonego przez wojsko prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.

Czternastu pełnoletnim skazanym sąd apelacyjny zredukował kary z 11 lat pozbawienia wolności do jednego roku w zawieszeniu. Młodociane skazane, które na mocy wyroku sądu pierwszej instancji miały pozostać w więzieniu do osiągnięcia pełnoletniości, zwolniono warunkowo, orzekając wobec nich trzymiesięczny okres próbny.

W pierwszej instancji kobiety zostały uznane za winne przynależności do ugrupowania terrorystycznego, blokowania ruchu ulicznego, sabotażu i użycia siły. Wyrok ostro potępiły organizacje obrońców praw człowieka.

Kobiety uczestniczyły w październiku w demonstracji poparcia dla wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Mursiego, odsuniętego od władzy przez wojskowych 3 lipca, po kilku miesiącach wielomilionowych manifestacji przeciw jego polityce, uznawanej przez część społeczeństwa za forsowanie islamizacji kraju.

BBC informuje na swej stronie internetowej, powołując się na krewnych tych kobiet, że była to pierwsza demonstracja utworzonej przez nie grupy, która nazwała się Ruchem siódmej rano, i że była ona pokojowa.

Po odsunięciu Mursiego nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa Muzułmańskiego i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
W Egipcie skazano 14 kobiet za terroryzm Sąd w Aleksandrii wymierzył kary 11 lat więzienia grupie członkiń Bractwa Muzułmańskiego.
Mursi przed sądem. Rozpoczął się proces Byłemu prezydentowi Egiptu grozi kara śmierci.
Lider Bractwa Muzułmańskiego zatrzymany El-Erian ukrywał się w Kairze. O jego zatrzymaniu poinformowała także państwowa agencja prasowa MENA, nie podając jednak żadnych szczegółów.
Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz