Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Zaskakujące żądania separatystów

0
Podziel się:

Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zażądały od najbogatszego obywatela tego kraju, biznesmena Rinata Achmetowa, oświadczenia o lojalności i przekazywania podatków do budżetu DRL.

Sytuacja na Ukrainie. Zaskakujące żądania separatystów
(Komul/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bEToXVtx

Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) na wschodniej Ukrainie zażądały od najbogatszego obywatela tego kraju, biznesmena Rinata Achmetowa, oświadczenia o lojalności i przekazywania podatków do budżetu DRL, a nie budżetu centralnego w Kijowie.

Albo złoży on oświadczenie o lojalności wobec DRL, _ albo pana Achmetowa w Donbasie więcej nie będzie _ - ostrzegł przedstawiciel rządu separatystów Roman Maniekin. Biznesmen odmówił; odpowiedział, że jego koncern SCM nie łamie prawa ukraińskiego.

W nagraniu umieszczonym na portalu prorosyjskich separatystów ze wschodniej Ukrainy Maniekin mówił, że proklamowana w poniedziałek Doniecka Republika jest nowym państwem, a państwo - jak wiadomo - to także podatki, z których opłacane są pensje i emerytury.

bEToXVtz

_ - Podatki płacą przedsiębiorstwa, a te przedsiębiorstwa są własnością Rinata Achmetowa. Bardzo wielu ludzi oczekuje od Achmetowa oświadczenia o jego lojalności wobec DRL i uznania niepodległości nowego państwa _ - ostrzegł Maniekin. _ - Dziś podatki z donieckich fabryk idą na finansowanie bandyckich ugrupowań, które atakują Słowiańsk, Mariupol i mniejsze miasta Donbasu _ - dodał.

Odpowiedź Achmetowa była krótka: _ - SCM pracuje wyłącznie na podstawie prawa Ukrainy. Dotyczy to także płacenia podatków do budżetu centralnego i lokalnego _ - przekazało biuro prasowe koncernu.

Achmetow, który często oskarżany jest o wspieranie separatystów, oświadczył w środę, że Donbas może rozwijać się jedynie w granicach Ukrainy. Biznesmen ostrzegł, że zarówno niepodległość regionu, jak i przyłączenie go do Rosji będzie oznaczało sankcje międzynarodowe, które przyniosą _ bezrobocie i biedę _.

Komentatorzy twierdzą, że przedsiębiorca, którego fortunę magazyn _ Forbes _ szacuje na 11,4 mld dolarów, próbuje wykorzystać kryzys do zmiany stanowiska i ochrony swego olbrzymiego biznesu.

bEToXVtF

Achmetow jest jednym z oligarchów donieckich związanych z Partią Regionów i z odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Jest właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. W skład koncernu SCM wchodzą m.in. spółki z branży metalurgii, elektroenergetyki, bankowości, ubezpieczeń i telekomunikacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Głosował 8 razy za odłączeniem Doniecka _ To nie było referendum tylko oszustwo _ - dodaje dziennik Bild. Gazeta publikuje przy tym zdjęcia mężczyzny, który zagłosował wczoraj osiem razy - w ośmiu różnych komisjach wyborczych.
Pierwsze wyniki referendum. 80-procentowa frekwencja, 89 procent za oderwaniem od Ukrainy Głosować można było po kilka razy, a karty dało się wydrukować samemu.
Ukraińskie siły specjalne starły się z separatystami Rada Najwyższa zajmie się jutro projektem uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
bEToXVua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)