Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Putin ma plan na zawieszenie broni

0
Podziel się:

Arsenij Jaceniuk ripostuje oświadczenie Kremla: To tylko mydlenie oczu. Kreml przekonuje, że najważniejsze jest przerwanie ognia.

Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA)

*Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w środę, po rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, siedmiopunktowy plan przerwania rozlewu krwi i ustabilizowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy. Szczegóły planu przedstawiono na stronie internetowej prezydenta. Plan Putina to mydlenie oczu - tak komentuje wypowiedzi rosyjskiego przywódcy, ukraiński premier Arsenij Jaceniuk . *

Aktualizacja, godz. 20:22

Pierwszy punkt planu Putina przewiduje _ wstrzymanie aktywnych operacji ofensywnych sił zbrojnych, formacji zbrojnych pospolitego ruszenia południowego wschodu Ukrainy na kierunkach donieckim i ługańskim _. Następnym krokiem - według prezydenta - powinno być _ wycofanie pododdziałów zbrojnych struktur siłowych Ukrainy na odległość wykluczającą możliwość ostrzeliwania miejscowości przez artylerię i wszelkie systemy rakietowe _.

Punkt trzeci planu zakłada ustanowienie _ pełnowartościowej i obiektywnej międzynarodowej kontroli nad przestrzeganiem warunków przerwania ognia _, a także _ monitoringu sytuacji w utworzonej w taki sposób strefie bezpieczeństwa _. Punkt czwarty przewiduje _ wykluczenie stosowania lotnictwa bojowego przeciwko ludności cywilnej i miejscowościom w strefie konfliktu _. W następnej kolejności prezydent Rosji proponuje _ zorganizowanie wymiany osób przetrzymywanych przy użyciu siły - według formuły +wszystkich na wszystkich+ bez jakichkolwiek warunków wstępnych _.

Punkt szósty planu zakłada _ otwarcie korytarzy humanitarnych dla uchodźców i dostaw ładunków humanitarnych do miast i miejscowości Donbasu - obwodów donieckiego i ługańskiego _. W punkcie siódmym Putin proponuje _ skierowanie do miejscowości w Donbasie, które ucierpiały w konflikcie, brygad remontowych z zadaniem odbudowania zniszczonych obiektów infrastruktury socjalnej i komunalnej oraz pomocy w przygotowaniu do zimy _. Zdaniem prezydenta Rosji plan ten mógłby zostać przyjęty na posiedzeniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE, która zbierze się w piątek w Mińsku.

To mydlenie oczu

Plan Putina to mydlenie oczu - tak komentuje wypowiedzi rosyjskiego przywódcy, ukraiński premier Arsenij Jaceniuk . Według premiera Ukrainy, rosyjski plan pokojowy oznacza zamrożenie konfliktu na wschodzie. Jego zdaniem, Moskwa nie powinna mówić o dwustronnym zawieszeniu broni, a po prostu przestać wspierać terrorystów.

Premier twierdzi, że tak naprawdę plan ratuje przede wszystkim _ rosyjskich terrorystów _. Celem jest jednak przede wszystkim _ mydlenie oczu _ społeczności międzynarodowej przed czwartkowym szczytem NATO, a także chęć uniknięcia unijnych sankcji.

Arsenij Jaceniuk podkreśla, że tak naprawdę Władimir Putin dąży do zniszczenia Ukrainy i odbudowy Związku Radzieckiego. Poza tym - dodaje - nie można wierzyć w obietnice Rosji, która łamała wcześniej porozumienia z Genewy, Normandii, Berlina i Mińska.

Premier powtórzył, że najlepszy plan pokojowy dla Ukrainy składa się z jednego punktu: Rosja powinna wycofać z terytorium Ukrainy swoją armię, najemników i terrorystów. - I wtedy na Ukrainie będzie pokój - podkreślił szef rządu. Dodał, że oczekuje od NATO i Unii Europejskiej decyzji, które powstrzymają agresję Rosji.

Plan to nie dogmat

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że plan nakreślony przez prezydenta Rosji Władimira Putina to nie dogmat, lecz szerszy projekt, w którym najważniejsze jest przerwanie ognia na wschodzie Ukrainy.

_ To jest plan, który proponuje prezydent Putin; nie stanowi on dogmatu, który się komuś narzuca. Najważniejsze jest osiągnięcie ostatecznego celu: przerwanie ognia, rozpoczęcie negocjacji i wspólne działania ułatwiające poprawę potwornej sytuacji humanitarnej _ - powiedział Pieskow w rozmowie z radiem _ Russkaja służba nowostiej _.

Reuters powołując się na Interfax dodaje, że według Pieskowa plan Putina nie poruszał kwestii statusu terytoriów kontrolowanych przez separatystów. _ To jest propozycja dotycząca priorytetów, a wszystko inne jest sprawą dalszych negocjacji _ - cytuje agencja Reutera.

## ##Rosja to Agresor

_ - W nowej doktrynie obronnej Rosja powinna być uznana za państwo agresora i główny oraz jedyny kraj zagrażający terytorialnej integralności i narodowemu bezpieczeństwu Ukrainy _ - powiedział Jaceniuk, otwierając posiedzenie rządu.

Dodał, że w związku z rozpoczynającym się w czwartek w walijskim Newport szczytem NATO Ukraina oczekuje od Sojuszu _ statusu specjalnego partnera . - Przed szczytem NATO chciałbym oddzielnie zauważyć, że naszym celem jest uzyskanie specjalnego statusu współpracy między Ukrainą a NATO. Najlepsza byłaby jednak decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO _ - oświadczył Jaceniuk.

Premier zapowiedział także pozwy sądowe i sankcje przeciwko Federacji Rosyjskiej, na co pozwala przyjęta w połowie sierpnia przez parlament w Kijowie ustawa o sankcjach za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie.

_ - Naszym celem jest wprowadzenie sankcji. Będą również pozwy sądowe przeciwko Federacji Rosyjskiej jako agresorowi z żądaniami odszkodowań za straty państwa ukraińskiego, poniesione w wyniku rosyjskich działań _ - oświadczył.

Szef ukraińskiego rządu ocenił, że tylko na odbudowę Donbasu, zrujnowanego w wyniku walk z separatystami, potrzebne będą miliardy dolarów._ - Gdy dwa miesiące temu wyzwalaliśmy Słowiańsk, ocenialiśmy, że potrzebujemy 8 miliardów hrywien. - Dziś mogę śmiało stwierdzić, że hrywny można zamienić na dolary. Są to miliardy dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury _ - podkreślił Jaceniuk.

Premier zapowiedział jednocześnie, że Ukraina przystępuje do realizacji projektu _ Ściana _. _ Rozpoczynamy projekt _ Ściana _. Jest to budowa realnej granicy państwowej między Ukrainą a Federacją Rosyjską _ - ogłosił.

Pomysł budowy ogrodzenia na granicy między Ukrainą a Rosją wysunął w czerwcu gubernator obwodu dniepropietrowskiego na wschodniej Ukrainie i jeden z najbogatszych obywateli tego kraju Ihor Kołomojski. Zaproponował on zbudowanie na granicy z Rosją metalowego ogrodzenia na wzór istniejącego między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

Porozumienie Kijowa z separatystami może nastąpić w najbliższy piątek

Rosyjski przywódca potwierdził, że w środę rano rozmawiał na temat uregulowania konfliktu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. _ Wydaje mi się, że nasze poglądy na temat sposobów rozwiązania konfliktu są bardzo zbliżone _ - oświadczył Putin w Ułan Bator.

Putin powiedział dziennikarzom, że plan uregulowania ukraińskiego kryzysu składa się z siedmiu punktów. Wymienił m.in. wstrzymanie przez ukraińskie siły oraz prorosyjskich separatystów działań wojskowych na wschodzie kraju, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów, którzy monitorowaliby przestrzeganie rozejmu, wymianę jeńców bez warunków wstępnych i utworzenie korytarza humanitarnego dla uchodźców i dostaw ładunków humanitarnych na wschód Ukrainy.

_ - Strony konfliktu muszą natychmiast koordynować swoje działania _ w celu uregulowania konfliktu - powiedział. Jako pierwszy krok wymienił wstrzymanie _ aktywnych ofensywnych operacji w kierunkach donieckim i ługańskim _ przez siły zbrojne Ukrainy i rebeliantów.

Dodał, że ukraińskie lotnictwo nie powinno prowadzić działań przeciwko cywilom w strefie konfliktu. _ Ponadto ukraińskie wojsko powinno wycofać się na bezpieczną odległość, dzięki czemu ostrzał artyleryjski i inne ataki na zamieszkane tereny byłyby niemożliwe _ - podkreślił rosyjski przywódca.

Putin oczekuje, iż ostateczne porozumienie zostanie osiągnięte na piątkowym spotkaniu grupy kontaktowej w stolicy Białorusi, Mińsku. ##Osiągnęli porozumienie?

Według informacji porozumienie zawarto podczas rozmowy telefonicznej obu prezydentów._ - Rezultatem rozmowy jest porozumienie o stałym zawieszeniu broni w Donbasie. Osiągnięto wzajemne porozumienie w kwestii kroków, które umożliwią ustanowienie pokoju _ - głosi krótkie oświadczenie służb prasowych Poroszenki.

Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów. Nie ma również reakcji ze strony wspieranych przez Rosję separatystów, z którymi ukraińskie siły rządowe walczą od kwietnia. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił, że obaj prezydenci rozmawiali przez telefon o sposobach wstrzymania rozlewu krwi na południowym wschodzie Ukrainy.

_ - Kontynuowano dyskusję na temat kryzysu wojennego i humanitarnego na Ukrainie. Szefowie państw wymienili poglądy na to, co w pierwszej kolejności należy zrobić dla jak najszybszego wstrzymania rozlewu krwi na południowym wschodzie tego kraju _ - przekazał sekretarz prasowy Putina.

Po kilkudziesięciu minutach Ukraińcy potwierdzili, że do rozmowy doszło, a jej wynikiem było porozumienie w sprawie _ stałego zawieszenia broni _ w Donbasie._ - Obustronne porozumienie zostało osiągnięte, w tym kroki, które pozwolą zapewnić pokój _ - napisało biuro prezydenta Ukrainy. To już drugi kontakt Putina i Poroszenki w ciągu ostatniego tygodnia. W ubiegły wtorek, 26 sierpnia, liderzy Rosji i Ukrainy przez ponad dwie godziny konferowali w Mińsku przy okazji spotkania Unia Celna-Ukraina-Unia Europejska. Poroszenko zabiegał wówczas o poparcie dla swojego planu pokojowego dla południowo-wschodniej Ukrainy.

Putin od wtorku przebywa na Dalekim Wschodzie, skąd w środę udaje się do Mongolii. Natomiast Poroszenko leci w czwartek do Newport w Walii, gdzie weźmie udział w szczycie NATO. Prezydent Rosji tym razem nie został zaproszony na spotkanie przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Musimy zobaczyć, czy ma on realne przełożenie na rzeczywistość

Dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji Katarzyna Pisarska studzi entuzjazm i podkreśla, że najpierw trzeba poznać, jakie są warunki tego rozejmu.

- _ To co Putin mówi, a to co się dzieje, to są dwie zupełnie odmienne rzeczywistości. Mieliśmy bardzo poważną eskalację konfliktu w ostatnich dniach w postaci pojawienia się wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Rząd Ukrainy uznał to za inwazje, dlatego jeżeli mamy jakiś faktyczny rozejm, to musimy zobaczyć, czy ma on realne przełożenie na rzeczywistość _ - mówi Katarzyna Pisarska. ##Ukraińcy tracą pozycje

Zacięte walki na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy przybierają niekorzystny obrót dla ukraińskich wojsk rządowych, które zaczynają tracić opanowane poprzednio tereny. Według rzecznika ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrija Łysenki wojska rosyjskie wzmacniają swoje pozycje w Donbasie, przybywa tam wciąż ciężki sprzęt i ludzie.

Ukraińskie oddziały usiłują zabezpieczyć port w Mariupolu przed separatystami

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oświadczył, że Ukraina zetknęła się z otwartym naruszeniem jej jedności terytorialnej. Sytuacja w tym kraju - dodał - jest wynikiem słabości instytucji europejskich. Ukraińscy politolodzy podkreślają, że wobec otwartej już rosyjskiej agresji na Ukrainę Kijów oczekuje, że na szczycie NATO w walijskim Newport zapadną decyzje o przekazaniu Ukrainie wojskowego sprzętu obronnego oraz o istotnym wzmocnieniu współpracy z Sojuszem.

W Brukseli trwają prace nad nowymi sankcjami sektorowymi UE wobec Rosji. Według szefowej włoskiej dyplomacji Komisja Europejska ma przedstawić ambasadorom krajów UE propozycje dotyczące wprowadzenia nowych sankcji, a do piątku UE powinna podjąć decyzje. Ze wstępnych propozycji KE wynika, że UE rozważa m.in. ograniczenie dostępu do swych rynków kapitałowych dla rosyjskich firm państwowych z sektora obronnego i naftowego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m318479.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;rosja;zajela;mienie;ukrainskiego;oligarchy,2,0,1610242.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja zajęła mienie ukraińskiego oligarchy Komitet Śledczy oskarżył Kołomojskiego o zaangażowanie w walkę z prorosyjskimi separatystami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m312987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;gotowe;nalozyc;nowe;sankcje;na;rosje,59,0,1607739.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA gotowe nałożyć nowe sankcje na Rosję Waszyngton gotów jest nałożyć nowe sankcje na Rosję; USA rozważają szereg opcji w reakcji na zaangażowanie Moskwy w konflikt na wschodniej Ukrainie - powiedziała w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m306505.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;unia;europejska;potepila;zachowanie;separatystow;w;doniecku,162,0,1605538.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia o przemarszu w Doniecku: _ Bezprawie _ Według konwencji genewskich jeńcy powinni być chronieni przed aktami przemocy czy zastraszania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)