Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
30.11.2013 16:25

Sytuacja na Ukrainie. Opozycja szykuje strajk

Nad ranem 35 osób zostało zatrzymanych, a kilkadziesiąt rannych w wyniku brutalnego ataku milicyjnych oddziałów specjalnych Berkut.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Opozycja na Ukrainie powołała Sztab Sprzeciwu Narodowego i przygotowuje ogólnokrajowy strajk - poinformowali jej przywódcy. Ogłosili też, że po brutalnej akcji milicji w Kijowie będą się domagać przedterminowych wyborów prezydenta i parlamentu.

- _ Żądamy dymisji rządu i usunięcia (prezydenta) Wiktora Janukowycza poprzez jednoczesne wybory prezydenckie i parlamentarne _ - oświadczył Arsenij Jaceniuk, który kieruje partią Batkiwszczyna znajdującej się w więzieniu Julii Tymoszenko. Powiedział to na wspólnej konferencji z Witalijem Kliczką z Udaru i Ołehem Tiahnybokiem ze Swobody.

Politycy zapewnili, że mają jasny plan działań na najbliższe dni, jednak ze względów bezpieczeństwa nie ujawnili żadnych szczegółów. _ - Wiemy, co należy robić na ulicach, a co w parlamencie _ - powiedział Tiahnybok. Dzień wcześniej Kliczko zapowiadał, że opozycja całkowicie zablokuje prace parlamentu.

Obecnie opozycjoniści przygotowują się do niedzieli, na kiedy to zwołują w Kijowie ogromny wiec przeciwko władzom. Do udziału w nim nawołuje także Julia Tymoszenko, co oświadczyła jej córka, Jewhenija. Była premier poprosiła ludzi, by wyszli na ulice i nie wracali do domów, póki nie usuną obecnych władz drogą pokojową - jak podkreśliła córka Tymoszenko.

W sobotę nad ranem 35 osób zostało zatrzymanych, a kilkadziesiąt rannych w wyniku brutalnego ataku milicyjnych oddziałów specjalnych Berkut na tzw. Euromajdan, gdzie ludzie od dziesięciu dni domagali się podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Wśród pobitych jest dwóch obywateli Polski.

Milicja, która biła ludzi pałkami i użyła gazu łzawiącego, całkowicie wyparła demonstrantów z placu. Po akcji wkroczyły tam służby komunalne, które zmywały krew z chodników oraz przystąpiły do montażu choinki noworocznej i lodowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina oddala się od UE. Sprawdź, kto zawinił _ - Można było podpisać umowę w zeszłym roku, gdy nie było tak silnej presji ze strony Rosji _ - grzmi były unijny komisarz.
Tusk: Nie pozwolę, by nasi obywatele byli bici Premier podkreślił, że pobicie przez ukraińską milicję zwolenników integracji europejskiej to szczególnie przykra sytuacja.
Przygotowania do świąt przyczyną pacyfikacji? Ukraińska milicja podała, że podczas akcji przeciwko zwolennikom integracji europejskiej w Kijowie zatrzymała 35 osób
Tagi: sytuacja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz