Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
13.02.2014 18:46

Sytuacja na Ukrainie. Opozycja apeluje do prezydenta

Ukraińska opozycja oczekuje, że Wiktor Janukowycz publicznie zadeklaruje, czy jest gotowy wrócić do konstytucji z 2004 roku i dać opozycji prawo utworzenia rządu zaufania narodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)
na zdj. Wiktor Janukowycz

Ukraińska opozycja oczekuje, że Wiktor Janukowycz publicznie zadeklaruje, czy jest gotowy wrócić do konstytucji z 2004 roku i dać opozycji prawo utworzenia rządu zaufania narodowego - oświadczył dzisiaj jeden z liderów protestów Arsenij Jaceniuk.

Na konferencji prasowej w Kijowie Jaceniuk, szef frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, był pytany, na jakich warunkach byłby skłonny stanąć na czele rządu.

_ Zwracam się teraz publicznie do Wiktora Janukowycza, aby prezydent Ukrainy odpowiedział, czy jest gotów przywrócić równowagę władz w kraju, czy jest gotowy na powołanie opozycyjnego rządu Majdanu, rządu narodowego zaufania, a także na to, że opozycja i nowy rząd przedstawią szczegółowy program działań, a program ten zostanie poparty przez cały skład parlamentu _ - oświadczył opozycjonista.

Inny deputowany Batkiwszczyny Ołeksandr Turczynow powiedział, że liderka tej partii, przebywająca w więzieniu była premier Julia Tymoszenko w czasie środowego spotkania z nim oraz Jaceniukiem poparła utworzenie _ alternatywnego rządu - rządu Majdanu _. Według Turczynowa powołanie takiego gabinetu byłoby możliwe tylko po przywróceniu konstytucji z 2004 roku, ograniczającej uprawnienia prezydenta, a nowy rząd powinien zostać zatwierdzony nową parlamentarną większością.

_ Rząd Majdanu to władza specjalistów, profesjonalistów, która może wydobyć kraj z kryzysu _ - tłumaczył deputowany Batkiwszczyny. Według Jaceniuka, jeśli cały skład gabinetu utworzy opozycja, wówczas w jego programie znajdą się niezbędne reformy gospodarcze, wznowienie współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz podpisanie porozumienia stowarzyszeniowego z UE.

Kandydaturę premiera wywodzącego się z opozycji wykluczył natomiast wpływowy deputowany rządzącej Partii Regionów Ołeh Cariow. Wyraził on przekonanie, że na stanowisku premiera powinien stanąć _ skuteczny menedżer, człowiek, który jest dobrze odbierany i w społeczeństwie, i wśród naszych partnerów na Zachodzie i na Wschodzie _.

_ Należy znaleźć właśnie takiego człowieka, ponieważ nie ma teraz czasu na naukę, trzeba podejmować decyzje w skomplikowanych kwestiach w złożonej sytuacji. Frakcja Partii Regionów będzie zabiegać u prezydenta, by poparł nasze stanowisko _ - podkreślił Cariow.

Pod koniec stycznia Janukowycz oferował Jaceniukowi stanowisko premiera, zaś innemu opozycjoniście, liderowi partii Udar Witalijowi Kliczce - tekę wicepremiera ds. nauki i kultury. Opozycja odrzuciła tę ofertę.

Czytaj więcej w Money.pl
To świadczy, co Amerykanie myślą o Ukrainie Zachód zrobił Rosji królewski prezent - ocenia _ Kommiersant _, komentując upublicznione na YouTube nagrania rozmowy wysłanniczki USA na Ukrainę z ambasadorem USA w Kijowie.
Liderzy opozycji dzisiaj na barykadach Zapowiedziano wystąpienia liderów opozycji - Witalija Kliczki, Arsenija Jaceniuka i Ołeha Tiahnyboka, w których podsumują miniony tydzień.
Ostrzegają przed rebeliantami na Ukrainie Doradca prezydenta Rosji Siegiej Głazjew wezwał Stany Zjednoczone, by zaprzestały szantażowania Ukrainy.
Tagi: sytuacja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz