Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Napięcie na linii Rosja - USA

0
Podziel się:

Doradczyni prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Susan Rice powiedziała, że byłoby to bardzo poważnym błędem, gdyby Rosja wysłała wojska na Ukrainę.

Sytuacja na Ukrainie. Napięcie na linii Rosja - USA
(New America Foundation/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Doradczyni prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Susan Rice powiedziała w wywiadzie dla NBC, że byłoby to _ bardzo poważnym błędem, _ gdyby Rosja wysłała wojska na Ukrainę. Dodała, że podział terytorialny tego kraju nie leży w niczyim interesie. Rosyjski MSZ w odpowiedzi zasugerował, by Rice odradziła interwencję własnemu rządowi.

Aktualizacja 15:23

Wypowiadając się w programie _ Meet the Press _ sieci NBC Rice, spytana, czy Rosja mogłaby wysłać na Ukrainę swoje wojska, by ustanowić tam rząd przyjazny Moskwie, odparła: _ To byłoby bardzo poważnym błędem _. Dodała też, że podział terytorialny Ukrainy nie leży w interesie Rosji, Europy ani USA.

Zdaniem doradczyni prezydenta Baracka Obamy _ nie ma w sytuacji (Ukrainy) nieuniknionej sprzeczności. - Ukraina, która ma historyczne i kulturowe związki z Rosją nie wyklucza się wzajemnie z Ukrainą, która chce być bliżej zintegrowana z Europą _ - powiedziała.

Jak komentuje AFP, nie ma na razie przesłanek, na podstawie których można by się obawiać interwencji Rosji na Ukrainie. W piątek Obama rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i Biały Dom określił później te rozmowy jako _ konstruktywne _.

Rice dodała, że nie sposób wykluczyć, iż Putin zachował _ mentalność rodem z zimnej wojny _ i chce zachować wpływy w krajach graniczących z Rosją, tym niemniej _ w niczyim interesie nie leży powrót do zimnowojennej mentalności _.

Doradczyni Obamy podkreśliła też z mocą, że konieczne jest udzielenie Ukrainie, która znajduje się bardzo trudnym położeniu, pomocy gospodarczej. _ Będziemy współpracować z naszymi partnerami w Europie, z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i z Rosją - jeśli zechce w tym uczestniczyć - aby pomóc Ukrainie _. - _ A jeśli Rosja zechce wziąć w tym udział, to będzie mile widziana _ - dodała Rice.

W odpowiedzi źródło w MSZ w Moskwie powiedziało agencji Interfax, że opinie Rice _ są oparte na powtarzających się interwencjach zbrojnych USA w wielu miejscach na świecie, szczególnie tam, gdzie zdaniem administracji amerykańskiej zagrożone są normy zachodniej demokracji lub reżimy rządzące zaczynają być zbyt samodzielne _.

_ Oczekujemy, że takiej właśnie rady - o tym, że użycie siły jest błędem - udzieli obecna doradczyni prezydenta władzom USA w przypadku decyzji o kolejnej interwencji _ - oznajmiło źródło.

Polski MSZ: konieczne dobre stosunki z Rosją

W podobnym tonie wypowiada się szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Uważa on, że dla dobra ukraińskiej gospodarki Kijów powinien utrzymać dobre stosunki z Rosją. _ - Rosja ustala cenę gazu, najważniejszego surowca energetycznego. Ma też bezpośredni wpływ na gospodarkę wschodnich regionów Ukrainy _. Przypomniał także, że na terenie tego kraju stacjonują rosyjskie wojska.

Wcześniej w niedzielę Sikorski udzielił wywiadu amerykańskiej stacji CNN, w którym podkreślił, że obecnie w Kijowie władze sprawują demokratycznie wybrany parlament i jego nowy przewodniczący, który działa jako tymczasowa głowa państwa. - _ Na nowych władzach spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie jedności kraju przy poszanowaniu różnorodności regionalnej oraz etnicznej Ukrainy _ - mówił Sikorski.

Podkreślił jednocześnie, że Kijów musi skoncentrować się na przeprowadzeniu reform, które doprowadzą do powrotu na drogę integracji z UE. Zaznaczył, że wszelkie zmiany muszą być wprowadzane zgodnie z duchem kompromisu i powinny uwzględniać zróżnicowanie etniczne i regionalne kraju.

Zachód wzywa Rosję, by współpracowała z UE w sprawie Ukrainy

Niemcy i Hiszpania zaapelowały dziś do Rosji o współpracę z Unią Europejską przy rozwiązywaniu obecnego kryzysu politycznego na Ukrainie._ - UE i Rosja muszą chwilowo przestać zwracać uwagę na to, czy Ukraina orientuje się na Zachód, czy na Wschód _ - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuelem Garcią-Margallo w Madrycie.

UE powinna wspólnie z Rosją zapobiec gospodarczemu załamaniu się Ukrainy, gdyż w takim przypadku _ obciążenie finansowe dla samej UE lub samej Rosji byłoby zbyt duże _ - zaznaczył Steinmeier.

Dodał, że niebezpieczeństwo podziału Ukrainy nie zostało jeszcze usunięte i dlatego trzeba utworzyć rząd przejściowy, w którym reprezentowane będą wszystkie regiony państwa.

W udzielonym wcześniej hiszpańskiemu dziennikowi _ El Pais _ wywiadzie Steinmeier ostrzegł przyszłe władze Ukrainy, by nie kierowały się pragnieniem zemsty. Garcia-Margallo wskazał natomiast, że _ rywalizacja z Rosją byłaby dla UE błędną drogą _. Zdaniem hiszpańskiego ministra, _ Rosja jest krajem o dużym znaczeniu, z którym należy się liczyć także przy rozwiązywaniu innych konfliktów _, w tym wojny w Syrii i sporu atomowego z Iranem.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina zmieni Rosję. Na niekorzyść Komentator przewiduje, że Putin, który chce najpóźniej w maju przedstawić projekt konstytucji przyszłej Unii Euroazjatyckiej, będzie kontynuował _ politykę nacisków i ukłuć _ wobec sąsiadów.
Polska i Rosja razem w sprawie Ukrainy? - _ Obserwujemy z obawą to, co się dzieje na Ukrainie i wydaje mi się, że nikt tak jak Rosja i Polska nie jest zainteresowany tym, aby sytuacja ustabilizowała się _- stwierdził wiceszef izby wyższej rosyjskiego parlamentu.
Ukraińscy uchodźcy leczą się w Polsce W większości są to osoby, które obrażenia odniosły jeszcze w grudniu i styczniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)