Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
02.05.2014 08:37

Sytuacja na Ukrainie. Nadchodzą przełomowe dni

Dziesięć nadchodzących dni będzie najbardziej niebezpiecznymi w historii Ukrainy po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1991 roku - mówi tymczasowy premier tego kraju Arsenij Jaceniuk.

Podziel się
Dodaj komentarz
Arsenij Jaceniuk

W wywiadzie dla _ Financial Times _ szef ukraińskiego rządu zarzucił Rosji, że prowokowała wczorajsze zamieszki podczas pochodów pierwszomajowych na wschodzie kraju.

W Doniecku parada zakończyła się walkami, w wyniku których prorosyjscy separatyści wtargnęli do miejscowej siedziby prokuratury. Milicja i Gwardia Narodowa stawiały opór, ale w końcu funkcjonariusze i żołnierze wycofali się pod naciskiem agresywnych prorosyjskich bojówkarzy. W ostatnim czasie separatyści coraz aktywniej działają na wschodzie Ukrainy.

Arsenij Jaceniuk mówił, że separatyści odwołują się do dziedzictwa Związku Sowieckiego, prowokują i sztucznie wywołują starcia. _ Zazwyczaj towarzyszy im grupa dziesięciu - dwudziestu dobrze wyszkolonych rosyjskich agentów, którzy szturmują budynki, uprowadzają tych, którzy stawiają opór, znikają i przenoszą się do innego miasta _ - powiedział ukraiński premier.

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow przyznał, że władze w Kijowie nie kontrolują sytuacji w dwóch obwodach na wschodzie kraju - ługańskim i donieckim.

Czytaj więcej w Money.pl
Konsultacje w sprawie dostaw gazu z Rosji Chodzi o trójstronne negocjacje z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy. Na rozmowy do polskiej stolicy zaprosił komisarz do spraw energii Guenther Oettinger.
Dla Merkel Ukraina wiciąż jest niepodległa Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
Rosja nie nałoży sankcji. "Nie widzę potrzeby" Prezydent Władimir Putin zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskiej gospodarce, jeśli sankcje będą kontynuowane.
Tagi: sytuacja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz