Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Ludzie znów wyszli na ulice

0
Podziel się:

W kilku miastach Ukrainy odbyły się dzisiaj wiece przeciwko wojnie i za jednością Ukrainy, ale także prorosyjskie demonstracje, na których żądano federalizacji kraju.

Sytuacja na Ukrainie. Ludzie znów wyszli na ulice
(PAP/EPA)

Około 3 tysiące osób zebrało się w Odessie, na południu Ukrainy, na wiecu przeciwko wojnie i agresywnej polityce Rosji - poinformował portal dumska.net.

W Charkowie, we wschodniej części kraju, około 400 osób demonstrowało za jednością Ukrainy pod pomnikiem narodowego wieszcza Tarasa Szewczenki, trzymając flagi ukraińskie oraz sztandary marynarki wojennej kraju, a także plakaty z napisami _ Moje marzenie to zamożna i silna Ukraina _ i _ Dzieci wojny - przeciw wojnie _.

Na placu Lenina w Charkowie zebrało się natomiast około 1,5 tys. osób z flagami Ukrainy, Rosji i ZSRR, a także Komunistycznej Partii Ukrainy - informuje agencja UNIAN. Trzymano plakaty z napisami _ Rosjo, uratuj nas _ i _ Chwała Berkutowi _.

Mówcy wzywali ze sceny do stworzenia rady koordynacyjnej południowych i wschodnich regionów Ukrainy i do _ wystąpienia wspólnym frontem _ przeciwko obecnej władzy. Domagali się także utworzenia południowo-wschodniej autonomii na Ukrainie i uznania rosyjskiego za drugi język państwowy kraju.

Około 1000 osób zgromadził wiec w Doniecku, na wschodzie Ukrainy, na którym żądano referendum w sprawie statusu obwodu donieckiego.

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wezwał w piątek do przeprowadzenia w każdym regionie Ukrainy referendum, mającego określić ich status.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zasugerował dzień później _ federalizację byłej republiki radzieckiej (Ukrainy) _. _ - To nie jest słowo tabu. Jestem przekonany, że powinniśmy na to naciskać, nie dlatego, że mamy na to ochotę, a dlatego, że jest to żądanie południowych i wschodnich regionów _ Ukrainy - oświadczył Ławrow.

Czytaj więcej w Money.pl
Manifestacje w Moskwie _ Za Rosję i Ukrainę bez Putina!, Okupacja Krymu - hańbą Rosji! i Ręce precz od Ukrainy - _ głosiły transparenty, pod którymi wystąpili protestujący. W rękach trzymali flagi państwowe Rosji i Ukrainy.
Na Krymie: Marzyliśmy o tym całe życie Mieszkańcy Symferopola są przekonani, że działania Putina nie wywołają wojny.
Rosjanie chcą przyłączenia Naddniestrza? Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślił, że Rosja nadal stara się zdestabilizować sytuację w jego kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)