Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Komorowski komentuje działania Rosjan dla niemieckiego radia

0
Podziel się:

Zdaniem prezydenta istotne jest, by przeszkodzić Władimirowi Putinowi w utworzeniu nowych stref wpływu.

Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski (Patryk Ptak/REPORTER)
bEKGNkSZ

Prezydent powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, że wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę konieczne są sankcje przeciw Rosji oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ostrzegł przed polityką ustępstw wobec Kremla.

_ - Rosja dokonała inwazji na Ukrainę _ - powiedział Komorowski podkreślając, że Europa i świat zachodni muszą zdecydować, jak skutecznie zareagować na działania Rosji.

Zdaniem prezydenta stawką w tej grze jest to, czy uda się przeszkodzić prezydentowi Władimirowi Putinowi w utworzeniu nowych stref wpływu. Strefy wpływów oznaczają odbudowę rosyjskiego imperium, które dawniej sięgało aż po Odrę i Łabę, a istniały też plany rozszerzenia go po Pireneje - powiedział Komorowski w rozmowie z niemieckim radiem.

bEKGNkTb

_ - Jak możemy skutecznie zapobiec agresji, łamaniu prawa międzynarodowego, deptaniu praw człowieka? Nie chodzi tylko o interesy polityczne, lecz także o to, co stanie się z Europą. Czy będzie Europą kozacką, czy bardziej demokratyczną _ - powiedział prezydent.

Jego zdaniem na Niemcach i na Polakach spoczywa szczególna odpowiedzialność za wyciągnięcie wniosków z historii. Jak przypomniał, _ w latach 30. ówczesnej Europie zabrakło odwagi, by powstrzymać rewizjonizm i przemoc ze strony Niemców _. Uprawiano politykę ustępstw wobec Hitlera. _ Musimy jasno powiedzieć, że polityka ustępstw prowadzi donikąd _ - zaznaczył Komorowski. Ostrzegł, że ustępstwa zachęcają jedynie do stawiania kolejnych żądań, tak jak ma to miejsce obecnie. _ Najpierw domagano się Krymu, teraz dalszych części Ukrainy i wszyscy się zastanawiają, na czym się to skończy _ - wskazał prezydent.

_ - Uważam, że polityka sankcji niestety jest uzasadniona i konieczna _ - ocenił. Jak dodał, konieczne jest też wzmocnienie NATO, szczególnie wschodniej flanki Sojuszu. Tutaj istnieją zagrożenia, istnieje potencjał agresji - wyjaśnił. Jego zdaniem słabość potencjalnych ofiar może zachęcać do agresji, natomiast siła zniechęca do agresywnej polityki. _ Ja stawiam na siłę _ - powiedział prezydent.

Zwracając się do Niemców, Komorowski wyraził nadzieję, że pamiętają jeszcze, co oznaczało sowieckie imperium w Europie. Upadek ZSRR, _ dzięki któremu Polska odzyskała wolność, a Niemcy jedność _, był następstwem przegranego wyścigu zbrojeń i przegranej konkurencji gospodarczej. _ To było przyczyną rozpadu imperium, a dziś prezydent Putin otwarcie zapowiada, że chce odbudować to imperium _ - powiedział prezydent.

bEKGNkTh

Redakcja Deutschlandfunk poinformowała, że cały wywiad zostanie nadany w sobotę o godz. 17.30. Fragmenty rozmowy opublikowano wcześniej na stronie internetowej rozgłośni.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie uwolnili pięciu ukraińskich żołnierzy Aresztowani wczoraj ukraińscy wojskowi, którzy wszyscy są oficerami, weszli wraz z około 300 innymi żołnierzami na terytorium Rosji, by schronić się przed atakami sił separatystycznych.
Walki na Ukrainie. Separatyści szykują odwrót? Dowództwo operacji poinformowało, że nadal atakowane jest lotnisko w Ługańsku, które bojownicy ostrzeliwują z systemów rakietowych Grad i granatników.
Poroszenko w Brukseli. Negocjuje sankcje Ukraiński prezydent będzie przekonywał szefa Rady Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej do swoich pomysłów rozwiązania konfliktu.
bEKGNkTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)