Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. 6 marca spotkanie Ashton z Ławrowem

0
Podziel się:

Catherine Ashton spotka się 6 marca z Siergiejem Ławrowem - podały w środę służby prasowe Ashton.

Sytuacja na Ukrainie. 6 marca spotkanie Ashton z Ławrowem
(PAP/EPA)

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton (na zdjęciu z desygnowanym na stanowisko premiera Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem) w poniedziałek po raz kolejny będzie Kijowie, a 6 marca spotka się w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym będzie rozmawiać o Ukrainie - podały służby prasowe Ashton.

Na marginesie spotkania poświęconego Libii Ashton będzie rozmawiała z Ławrowem o sytuacji na Ukrainie po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza - poinformowały źródła w UE, cytowane przez agencję EFE. Będzie to pierwsze spotkanie szefowej unijnej dyplomacji z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych po podpisaniu w ubiegły piątek porozumienia o uregulowaniu kryzysu na Ukrainie.

_ Catherine Ashton w przyszły poniedziałek wróci do Kijowa _ - poinformowały służby prasowe szefowej dyplomacji UE. Ashton po raz ostatni odwiedziła stolicę Ukrainy we wtorek, gdzie rozmawiała z nowymi władzami tego kraju. Mówiła wówczas, że w pierwszej kolejności trzeba się skoncentrować na rozwiązaniu doraźnych problemów Ukrainy, a później potrzebny będzie zakrojony na dłużej plan.

Dziś szef Komisji Europejskiej zwołał spotkanie na wysokim szczeblu, które dotyczyło _ zmobilizowania pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy _ i w którym wzięła udział m.in. Ashton oraz komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn - dodały służby prasowe. _ Podczas spotkania dyskutowano o pomocy ekonomicznej - zarówno krótko- jak i średniookresowej _ dla Ukrainy - napisano w komunikacie.

Ashton poprosiła Rehna o to, by ze strony Unii to on koordynował wysiłki na rzecz udzielenia Ukrainie pomocy finansowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi, krajami członkowskimi i innymi państwami - dodano w oświadczeniu.

UE rozważa m.in. udzielenie Ukrainie kredytów krótko- i długoterminowych we współpracy z MFW; w grę wchodzi także zorganizowanie międzynarodowej konferencji darczyńców w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy.

W poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspert: jest szansa dla Ukrainy bliżej Europy - _ Trzeba spokojnie się przyjrzeć rozwojowi sytuacji, mając nadzieję, że powstaje rząd, który poradzi sobie w tych skrajnie trudnych warunkach _ - uważa prezes Towarzystwa Ukraińskiego.
Rosyjskie wojska ćwiczą przy granicy z Ukrainą Informację o rozpoczęciu ćwiczeń sekretarz generalny NATO dostał dziś po południu.
Ogłosili skład rządu na Ukrainie. "Skazany na porażkę" Nowy rząd z Arsenijem Jaceniukiem na czele podziała trzy, cztery miesiące - uważa p.o. prezydent Ołeksandr Turczynow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)