Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim się zaostrza

0
Podziel się:

Nie wiadomo, w jaki sposób Korea Płn. zamierza doprowadzić do wznowienia rozmów sześciostronnych.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim się zaostrza
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bECgyAGd

Korea Południowa odrzuciła ofertę dialogu złożoną w ubiegłym tygodniu w Pekinie przez Koreę Północną w sprawie rozbrojenia nuklearnego, oceniając ją jako pozorną. _ Czyny są ważniejsze od słów _ - oświadczył rzecznik ministerstwa do spraw zjednoczenia narodowego Korei Południowej.

Przedstawiciel południowokoreańskich władz odniósł się do listu przywódcy KRLD Kim Dzong Una do prezydenta Chin Xi Jinpinga - pisze agencja AFP. Korespondencję chińskiemu przywódcy przekazał w piątek w Pekinie specjalny wysłannik Korei Płn., wicemarszałek Czhwe Riong He, zapowiadając, że Pjongjang podejmie kroki w celu dołączenia do sześciostronnych rozmów.

Rozmowy dotyczące kontrowersyjnego programu nuklearnego Pjongjangu, w których poza ChRL i Koreą Północną uczestniczą jeszcze Korea Południowa, Japonia, Rosja i USA, od 2009 r. pozostają w impasie.

bECgyAGf

Nie wiadomo, w jaki sposób Korea Płn. zamierza doprowadzić do wznowienia rozmów sześciostronnych.

Oficjalne media północnokoreańskie relacjonujące wizytę Czhwe Riong He w Chinach nie odnotowały żadnej propozycji dialogu ze strony Pjongjangu.

Chińska telewizja państwowa CCTV podała, że wysłannik Korei Płn. poinformował swych chińskich rozmówców o planach swego kraju _ stworzenia pokojowego, międzynarodowego klimatu _ w celu _ skoncentrowania się na polepszeniu gospodarki i warunków życia _ ludności.

Chiny, jedyny rzeczywisty sojusznik Korei Północnej i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów sześciostronnych. Pekin poparł jednak niedawno wprowadzenie sankcji przeciwko Korei Płn. po przeprowadzonej przez ten kraj w lutym próbie jądrowej.

bECgyAGl
Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Korei pojedzie do Waszyngtonu Odbędzie się w okresie bezprecedensowego wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim spowodowanego groźbami Phenianu.
Zaskakujący zwrot akcji. Będą pomagać Korei Podczas kampanii wyborczej Park Geun Hie dystansowała się wobec twardej polityki ustępującego prezydenta Li Miung Baka.
Korea Północna ujawnia plany o wojnie Chiny, ich jedyny sojusznik i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów pokojowych.
bECgyAGG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)