Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aneksja krymu
16.09.2014 20:26

Sytuacja na Krymie. Rosyjska policja przeszukała parlament Tatarów

Polityka wywierania presji na nas i na naszą wspólnotę stale rozszerza się - mówi przedstawiciel mniejszości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/East News)
Wojsko na Krymie

_ __ Dziś rozpoczęły się wobec Tatarów krymskich bezpośrednie represje _ - powiedział agencji AFP przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow, który mieszka w Kijowie, gdyż ma wydany przez Rosjan pięcioletni zakaz wjazdu na Krym.

_ - Polityka wywierania presji na nas, na Medżlis [czyli organ samorządu Tatarów] i na naszą wspólnotę stale rozszerza się. Chodzi o zmuszenie nas, abyśmy, zwłaszcza teraz, po wyborach przystosowali się do nowych władz. Lecz my nie łamiemy żadnych praw, nie było podstaw do przeszukań _ - powiedział Diljawer Akijew, szef sekretariatu tatarskiego parlamentu.

Policja przeszukała też domy innych tatarskich polityków: Eskendera Barijewa i Mustafy Asaby. - _ Przeszukania te mają na celu wywarcie presji psychologicznej, aby ludzie bali się swobodnie wypowiadać _ - powiedział Barijew, któremu skonfiskowano komputer. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa odmówiła komentarza w sprawie przeszukania Medżlisu.

Do przeszukań doszło dwa dni po wyborach lokalnych, organizowanych w niedzielę przez Rosję na Półwyspie Krymskim po raz pierwszy od oderwania go od Ukrainy. Wybierano członków Rady Państwowej (parlamentu) Republiki Krymu, Zgromadzenia Ustawodawczego Sewastopola oraz rad lokalnych. Wybory te, które wygrała prokremlowska Jedna Rosja, zostały przez społeczność Tatarów krymskich zbojkotowane.

Rosja zaanektowała w marcu należący do Ukrainy Półwysep Krymski w wyniku referendum uznanego za nielegalne przez Kijów i wspólnotę międzynarodową. 300-tysięczna muzułmańska społeczność tatarska była przeciwna referendum.

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks potwierdził, że od aneksji Krymu wzrósł nacisk Rosjan na Tatarów; nowe władze poleciły policji przeprowadzenie przeszukań w firmach, których właścicielami są Tatarzy krymscy, a także w szkołach.

W kwietniu prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie Tatarów krymskich i innych mniejszości etnicznych represjonowanych w czasach stalinowskich.

Tatarów deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Na półwysep pozwolono im wrócić dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarzy krymscy grożą protestami. Chodzi o... Społeczność jest oburzona ostatnimi działaniami rosyjskich władz.
Rosja dozbroi Krym. Szybciej niż zamierzała Minister obrony Siergiej Szojgu polecił opracowanie dokumentu zwanego nieoficjalnie _ planem obrony Krymu _. Poznaj jego szczegóły.
Janukowycz chce walczyć o Krym. "Aneksja to wielka tragedia" Były prezydent uważa, że gdyby on pozostał u władzy, nie doszłoby do przejęcia półwyspu.
Tagi: aneksja krymu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz