Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Krymie pod lupą amerykańskich dzienników

0
Podziel się:

Wystąpienie Obamy było niewystarczające - czytam w Washington Post.

Sytuacja na Krymie pod lupą amerykańskich dzienników
(TommL/iStockPhoto)

Prezydent USA Barack Obama i przywódcy państw Unii Europejskiej muszą działać szybko, by zapobiec podziałowi Ukrainy; samo potępienie Rosji nie wystarczy - pisze Washington Post.

Inny czołowy amerykański dziennik _ New York Times _ znacznie ostrożniej podchodzi do alarmujących wieści o prowokacji Rosji na Krymie.

_ WP _ ocenia w artykule redakcyjnym, że wystąpienie Obamy, w którym prezydent USA przestrzegał Rosję przed wojskową interwencją na Krymie, twierdząc, że stanowiłoby to pogwałcenie zobowiązań Rosji do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy, było niewystarczające.

_ Pierwszy krok, który trzeba wykonać, a którego zabrakło w oświadczeniu Obamy, to żądanie, by wszystkie rosyjskie siły - regularne i nieregularne - zostały wycofane ze wszystkich części Krymu do bazy marynarki wojennej w Sewastopolu, a Moskwa uznała, że rząd w Kijowie sprawuje też władzę w regionach _ - pisze _ WP _.

_ Jeśli (prezydent Rosji Władimir) Putin nie spełni tych żądań, zachodni przywódcy muszą dać mu jasno do zrozumienia, że Rosja zapłaci wysoką cenę - spotka ją nie tylko "potępienie", lecz także sankcje gospodarcze i dyplomatyczne _ - dodaje gazeta.

Próbując zrozumieć niewystarczająco stanowczą reakcję USA, _ WP _ stwierdza, że być może amerykański wywiad miał w piątek trudności, by ustalić, co dokładnie robiły na Krymie rosyjskie siły, z których części nie można było zidentyfikować. Zdaniem gazety łatwo jednak odgadnąć, że Putin w odpowiedzi na upadek prokremlowskiego rządu w Kijowie sięga po starą rosyjską taktykę: _ prowokowania separatystycznej rebelii w sąsiednim państwie z użyciem - jeśli to konieczne - własnych wojsk _.

_ Co jest celem Rosji na Ukrainie? _ - pyta z kolei w tytule artykułu redakcyjnego _ New York Times _. Ocenia, że Putin był doskonałym gospodarzem igrzysk olimpijskich w Soczi, _ ale to jego niebezpieczne podejście do geopolityki może stać się prawdziwą spuścizną (jego prezydentury) _.

Dziennik zaznacza, że sytuacja na Ukrainie z dotychczasowego chaosu zbliżyła się ku _ wojskowej konfrontacji _. _ W prorosyjskim regionie Krymu wrze, a nowy rząd w Kijowie, który przejął władze po ucieczce (prezydenta Wiktora) Janukowycza, ledwo funkcjonuje _ - ocenia _ NYT _.

Zdaniem gazety w piątek _ nie było jasne _, czy celem zauważonego pod Symferopolem przemieszczenia rosyjskich wojsk było _ zajęcie miasta, zademonstrowanie siły, czy tylko rutynowe przemieszczenie _. Gazeta podkreśla też, że Krym ma silniejsze historyczne więzi z Rosją niż z Ukrainą.

_ Obiecując obronę interesów rosyjskich obywateli na Ukrainie, Moskwa oświadczyła, że nie dokona interwencji z użyciem siły. Ale nie jest pewne, czy Putin dotrzyma tej obietnicy _ - pisze _ NYT _, dodając, że prawdziwym celem wysłania przez Rosję w 2008 roku wojsk do gruzińskiej prowincji Osetii Płd. było osłabienie prozachodnich władz w Tbilisi.

Zdaniem _ NYT _ zarówno Rosja, jak i Zachód mają interesy na Ukrainie, ale podżeganie napięć w tym kraju i zachęcanie do odłączenia Krymu od Ukrainy _ nie leży w niczyim interesie _. _ Rosja i Zachód muszą współpracować, aby pomóc ustabilizować kraj politycznie i opracować pakiet gospodarczo-handlowy, który pozwoli na rozpoczęcie rozwiązywania kryzysu ekonomicznego _ - apeluje _ NYT _.

_ Niebezpieczne taktyka Putina z pewnością obróci się przeciwko niemu i bardziej przyczyni się do zrażenia Ukraińców aniżeli ich zachęcenia, by zaakceptowali jakąkolwiek rolę Rosji w przyszłości ukraińskiego narodu _ - konkluduje amerykański dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarzy nie dopuścili do posiedzenia parlamentu Krymu _ Krym pozostaje w składzie Ukrainy, z krymskimi Tatarami będą się teraz liczyć. _
Kanclerz Merkel zaniepokojona. Apeluje Niemiecki rząd zakłada, że wszyscy będą przestrzegać integralności terytorialnej Ukrainy.
"Putin chce eskalacji przemocy na Krymie" Rosyjski prezydent gwałci umowy międzynarodowe - tłumaczy pochodzący z Krymu politolog.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)