Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Krymie niepokoi Ankarę. Turcja wkracza do gry

0
Podziel się:

Tatarzy krymscy, posługujący się podobnym do tureckiego językiem krymskim, stanowią 12 procent ludności półwyspu.

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu
Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu (PAP/EPA)
bELaFlsR

Turcja podkreśla znaczenie Krymu i integralności Ukrainy. Szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu na temat Ukrainy przeprowadził telekonferencję z ministrami spraw zagranicznych 9 krajów, w tym Polski. W sobotę spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz w Kijowie.

Turcja jest zaniepokojona losem krymskich Tatarów. Turcja zawszę będzie się interesowała nie tylko samą Ukrainą, ale losem Tatarów krymskich, bo zmusza ją do tego wspólna historia - podkreślają tureckie władze.

Tatarzy krymscy, posługujący się podobnym do tureckiego językiem krymskim, stanowią 12 proc. ludności półwyspu. Szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu podczas wizyty w Kijowie zapewnił tamtejszy rząd, że Ankara podejmie wysiłki w celu utrzymania obecnego kształtu granic Ukrainy.

bELaFlsT

_ - Mamy obowiązek pamiętać o Tatarach i rozmawiamy ze stronami, by ten spór nie przerodził się w konflikt zbrojny. Nie możemy pozostawać jedynie obserwatorami tego, co się tam dzieje _ - cytuje AFP źródło.

_ Los naszych krymskich braci jest dla nas święty _ - pisał na Twitterze pod koniec lutego szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu.

W weekend członkowie tatarskiej diaspory w Turcji demonstrowali w Ankarze, Stambule i Konyi w środkowej części kraju, by sprzeciwić się rosyjskiej interwencji na Krymie. _ Nie dla Rosji, Krym musi pozostać ukraiński _ - skandowali przed rosyjską ambasadą uczestnicy niedzielnego protestu w stolicy Turcji.

Minister Davutoglu w sobotę odwiedził Kijów i rozmawiał telefonicznie o sytuacji na Ukrainie ze swoimi odpowiednikami z USA, Niemiec, Francji i Polski - poinformowało tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.

bELaFlsZ

_ Turcja zrobi wszystko co możliwe, by zapewnić stabilność Krymu w granicach zjednoczonej Ukrainy _ - podkreślał w niedzielę Davutoglu. Dziś spotka się on z przedstawicielami tatarskiej mniejszości w Turcji.

_ - Należy zapewnić Tatarom ich prawa _ - oświadczył szef dyplomacji podczas telewizyjnego wystąpienia.

Tatarzy stanowią 12 proc. mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu. Posługują się oni językiem bliskim tureckiemu i są sunnitami, tak jak większość Turków.

Krym od końca XV wieku znajdował się pod kontrolą Imperium Osmańskiego. W 1783 roku Chanat Krymski został anektowany przez Rosję. Od tego czasu Tatarzy, którzy dotychczas stanowili zdecydowaną większość mieszkańców półwyspu, byli z niego stopniowo wysiedlani.

bELaFlta

Turcja utrzymuje bliskie stosunki kulturowe ze społecznością Tatarów na Krymie. W ostatnim czasie Ankara za pośrednictwem różnych organów zrealizowała wiele projektów edukacyjnych czy infrastrukturalnych na półwyspie. Jedną z organizacji, które pośredniczyły w projektach, jest Turecka Agencja Współpracy i Koordynacji (TIKA), mająca swoje stałe przedstawicielstwo w Symferopolu.

Czytaj więcej w Money.pl
Co się wydarzyło w nocy na Krymie? W tej chwili właściwie tylko jeden budynek w bazie w Belbeku znajduje się pod kontrolą ukraińskich wojskowych.
_ To Ukraińcy obalają teraz komunizm _ Nie dla wojny na Ukrainie, Putin, ręce precz od Ukrainy, Powstrzymać rosyjską agresję - głosiły napisy na transparentach.
Komorowski chce twardo odpowiedzieć Rosji Obaj rozmówcy podkreślili wagę pomocy gospodarczej, którą w najbliższym czasie powinna otrzymać Ukraina.
bELaFltu
KOMENTARZE
(0)