Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na filipinach
29.01.2014 10:20

Sytuacja na Filipinach. W ofensywie wojsk zginęły dziesiatki rebeliantów

Z wiosek uciekły przed walkami setki mieszkańców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Według prezydenta Filipin Benigno Aquino, armia rozpoczęła ofensywę, by ochraniać wioski w południowej prowincji Maguindanao, które są atakowane przez rebeliantów z działającego od niedawna ruchu Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro. Zginęło 37 islamskich bojowników.

Z wiosek uciekły przed walkami setki mieszkańców, co - zdaniem komentatorów - uwypukla trudności z ukróceniem przemocy na południu Filipin.

Rebelianci prowadzący walki sprzeciwiają się rozmowom pokojowym między rządem a większym ugrupowaniem rebelianckim Narodowym Frontem Wyzwolenia Moro (MNLF); rozmowy były prowadzone w miniony weekend. Przeciwnicy rozmów tłumaczyli, że ponieważ ich owocem nie będzie osobne państwo mniejszości muzułmańskiej na południu, będą kontynuować powstanie zbrojne.

Moro to nazwa muzułmańskiej mniejszości etnicznej na wyspie Mindanao. Większość ludności Filipin to chrześcijanie, ale muzułmanie dominują na południu.

W następstwie rebelii rozpoczętej na południu Filipin w latach 70. XX wieku zginęło ponad 150 tys. ludzi, a ok. 2 mln musiały opuścić miejsce zamieszkania. Rebelia wstrzymywała rozwój gospodarczy południa kraju oraz budziła obawy Zachodu o to, że region ten może stać się wylęgarnią terroryzmu. Prezydent Benigno Aquino ma nadzieję, że porozumienie wejdzie w życie przed końcem jego mandatu w 2016 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Skonfiskowane narkotyki warte 30 milionów dolarów Policja bada nieświęte przymierze między meksykańskim kartelem Sinaloa a chińskimi syndykatami narkotykowymi, aktywnymi na Filipinach.
Przejęli narkotyki warte ponad 30 milionów Do piątkowego aresztowania i konfiskaty pięciu drewnianych skrzyń z 272 kg metamfetaminy doprowadziła wskazówka od informatora policji. Narkotyk był wieziony samochodem dostawczym.
Żądania Chin na kolejnym morzu. Tym razem... Tym razem chodzi o obszar na Morzu Południowochińskim, na którym znajdują się nie tylko bogate łowiska, ale również prawdopodobnie duże złoża gazu i ropy.
Tagi: sytuacja na filipinach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz