Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja kobiet na świecie. Prawo nie pozwoli na małżeństwo z gwałcicielem

0
Podziel się:

Do tej pory w Maroku, przestępca mógł uniknąć kary więzienia, jeśli poślubił swoją ofiarę.

Sytuacja kobiet na świecie. Prawo nie pozwoli na małżeństwo z gwałcicielem
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Działaczki na rzecz praw kobiet z Maroka z zadowoleniem przyjęły zapowiedź zmiany prawa, które pozwala gwałcicielom uniknąć więzienia poprzez ślub ze swoją ofiarą. Zaznaczają, że to dopiero pierwszy krok w kierunku pełnej reformy kodeksu karnego.

Minister sprawiedliwości Mustafa Ramid zamierza usunąć artykuł 475 kodeksu karnego, który pozwala uniknąć więzienia oskarżonym o _ deprawowanie _ albo _ uprowadzenie _ nieletnich, o ile poślubią swoją ofiarę.

_ Zmiana tego przepisu jest dobra, ale nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań - powiedziała we wtorek Chandija Riadi, szefowa Marokańskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka (AMHD). - Kodeks karny musi zostać zmieniony w całości, ponieważ zawiera wiele przepisów dyskryminujących kobiety i nie broni ich przed przemocą _.

Dla potwierdzenia swoich słów Riadi wskazuje staromodne rozróżnienie dokonane przez ministerstwo sprawiedliwości. Zgodnie z poniedziałkowymi propozycjami na karę 10 lat więzienia może zostać skazana osoba, która popełniła _ zwyczajny gwałt _ na nieletnim. Karą 20 lat zagrożony jest _ gwałt, który prowadzi do utraty dziewictwa _.

Kodeks karze agresję przeciwko kobietom z moralnego punktu widzenia, a nie dlatego, że jest to agresja - uważa przewodnicząca Demokratycznej Ligi na rzecz Praw Kobiet (LDDF), Fuzia Asuli. _ Prawo nie rozpoznaje takich form agresji jak gwałt małżeński, a nadal dyskryminuje inne, normalne zachowanie jak seks pozamałżeński _ - dodaje Assouli. Ostatnie dane rządowe wskazują, że do 50 procent ataków dochodzi w ramach małżeństw.

Prawie rok temu Maroko zszokowała informacja o 16-latniej Aminie al-Filali. Dziewczynka otruła się po trwającym siedem miesięcy małżeństwie z 23-letnim mężczyzną, który miał ją zgwałcić. Na ślub naciskali rodzice i sędzia, chcąc bronić honoru rodziny.

Minister sprawiedliwości Mustafa Ramid przekonywał, że al-Filali nie została zgwałcona, a do stosunku z 15-latką (tyle miała wówczas lat) doszło za obopólną zgodą.

_ W 550 przypadkach deprawowania nieletnich w latach 2009-2010 tylko siedem razy skorzystano z artykułu 475, żeby uniknąć kary. Reszta przypadków była ścigana przez prawo _ - oznajmił premier Abd el-Ilah Benkiran.

Czytaj więcej w Money.pl
Kobiety zniknęły z katalogów IKEA - _ Kobiet nie można wyretuszować z rzeczywistości _ - powiedziała szwedzka minister handlu Ewa Bjoerling.
Wojna w Mali: Przerwali im łączność Według miejscowych źródeł ma to uniemożliwić przekazywanie informacji wojskom malijskim i francuskim.
Oto posłanka idealna Hanna Gronkiewicz-Waltz na czele Platformy Obywatelskiej? Specjaliści żartują, że prędzej partią będzie rządził John Godson.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)