Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Tajlandii. Aresztowano mężczyznę za obrazę króla na Facebooku

0
Podziel się:

Pongsak Sribunpheng złamał prawo zabraniające obrażania monarchy oraz związane z tym prawo dotyczące przestępczości komputerowej.

Sytuacja w Tajlandii. Aresztowano mężczyznę za obrazę króla na Facebooku
(Master OSM 2011 / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bESVeAZh

Tajlandzka policja poinformowała dzisiaj o aresztowaniu mężczyzny, który w 2012 roku zamieścił na Facebooku wiadomości i zdjęcia obrażające króla Tajlandii. 47-latek przyznał się do popełnienia przestępstwa.

Pongsak Sribunpheng złamał prawo zabraniające obrażania monarchy oraz związane z tym prawo dotyczące przestępczości komputerowej, zamieszczając w 2012 roku obraźliwe dla króla treści - poinformował rzecznik tajlandzkiej policji generał Prawut Thawornsiri. Wpisy i zdjęcia mogły _ podsycać chaos i nienawiść w społeczeństwie _ - argumentował.

Pongsak przyznał się do przestępstwa oraz poinformował, że był działaczem ruchu czerwonych koszul, czyli zwolenników poprzedniego rządu premier Yingluck Shinawatry, który w zeszłym roku został obalony przez wojsko.

bESVeAZj

Króla Tajlandii 86-letniego Bhumibola Adulyadeja, który wśród części poddanych cieszy się statusem półboga, chroni surowe prawo, przewidujące karę od trzech do piętnastu lat więzienia za obrazę majestatu lub grożenie monarchii.

Po objęciu władzy w wyniku bezkrwawego zamachu stanu z 22 maja 2014 roku junta generała Prayutha Chan-ochy rozpoczęła ściganie opozycjonistów i uczyniła walkę z wrogami monarchii jednym ze swoich priorytetów.

Organizacja Amnesty International krytykuje bezprecedensową liczbę spraw karnych wszczynanych w Tajlandii o obrazę majestatu, w których od czasu puczu kilkanaście osób uznano za winne, z czego część skazano na kary pozbawienia wolności.

Wśród skazanych jest m.in. muzyk, któremu w sierpniu 2014 roku sąd wymierzył karę 15 lat więzienia za uwagi uznane za obraźliwe dla monarchii i umieszczone na Facebooku w 2010 i 2011 roku.

bESVeAZp
Czytaj więcej w Money.pl
Pięć lat więzienia za obrazę na Facebooku Ponieważ student przyznał się do winy i złożył użyteczne zeznania, karę zmniejszono mu o połowę.
Tak wyglądają social media po polsku Konkurencja nie próżnuje, ale portal Zuckerberga wciąż jest numerem jeden. Czy zdoła utrzymać przewagę?
Media społecznościowe zagrażają małżeństwom Te pary, które nie używają mediów społecznościowych, są o 11,4 procent szczęśliwsze w swoich związkach.
bESVeAZK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)