Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Sytuacja na Ukrainie. Prezydent podpisał ustawę lustracyjną

0
Podziel się:

- Aparat państwowy będzie oczyszczony z agentów KGB i wierchuszki Partii Regionów Janukowycza - oświadczył prezydent Poroszenko.

Sytuacja na Ukrainie. Prezydent podpisał ustawę lustracyjną
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę lustracyjną, której zadaniem jest oczyszczenie władz kraju z dawnych agentów sowieckich służb, a także z urzędników z ekipy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

_ - Właśnie podpisałem ustawę lustracyjną. Chwała Ukrainie! _ - napisał szef państwa na Twitterze.

Poroszenko zapowiadał podpisanie ustawy o lustracji jeszcze w ubiegłym tygodniu. _ - Podjąłem decyzję o podpisaniu ustawy. Lustracja zostanie przeprowadzona. Aparat państwowy będzie oczyszczony z agentów KGB i wierchuszki Partii Regionów Janukowycza _ - oświadczył wówczas szef państwa.

Ukraiński parlament przyjął ustawę lustracyjną w połowie września. Dokument, którego oficjalna nazwa to _ Ustawa o oczyszczeniu władzy _, przewiduje m.in. powołanie specjalnego organu lustracyjnego.

Lustracja będzie obowiązkowa dla osób zajmujących stanowiska państwowe. Ci, którzy jej nie przejdą, nie będą mogli piastować stanowisk w organach władzy przez okres do dziesięciu lat. Według ministra sprawiedliwości Pawła Petrenki weryfikacji poddanych zostanie blisko milion osób.

Lustracja obejmie m.in. osoby, które w okresie od lutego 2010 r. do 22 lutego 2014 r. pracowały na stanowiskach prezydenta, premiera, ministra czy też pełniły funkcje kierownicze w organach władzy wykonawczej. Oznacza to, że lustracji zostaną poddani ludzie z ekipy Janukowycza, który rządził właśnie w tym okresie.

Lustracja dotknie także urzędników, którzy nie podali się do dymisji w czasie zimowych protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie, oraz osoby, które publicznie nawoływały do separatyzmu.

Odrębną grupę podlegających sprawdzeniu stanowią urzędnicy partii komunistycznych Związku Radzieckiego i Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a także pracownicy i agenci KGB w ZSRR i USRR.

Zdaniem prokuratora generalnego Ukrainy Witalija Jaremy ustawa o lustracji w obecnym kształcie nie odpowiada konstytucji i normom prawa międzynarodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko dziękuje za kamizelki kuloodprone Poroszenko, jak piszą ukraińskie media, zaznaczył, że Kanada była drugim po Polsce krajem, który uznał niepodległość Ukrainy, i jest jednym z jej najbliższych partnerów.
Ukraina powoła biuro antykorupcyjne? Według prezydenta Petra Poroszenki, przyjęcie ustaw jest istotnym krokiem dla wprowadzenia w życie umowy stowarzyszeniowej z UE.
Ukraina kupi 8 milionów ton węgla od... Rosji Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego Ukraina oszczędzała gaz. Pojawił się jednak problem z węglem, ponieważ ze 155 ukraińskich kopalń, 83 znajdują się na terytorium kontrolowanym przez separatystów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)