Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System pieczy zastępczej do zmiany. Jeszcze przed wakacjami?

0
Podziel się:

Jak powiedziała posłanka Magdalena Kochan, projekt wprowadza 94 zmiany.

System pieczy zastępczej do zmiany. Jeszcze przed wakacjami?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W Sejmie dyskutowano na temat realizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Posłanka Magdalena Kochan zapowiedziała, że ustawa wkrótce zostanie po raz kolejny znowelizowana. Projekt został już złożony, prace nad nim powinny zostać zakończone w ciągu miesiąca. Kochan przewiduje, że ustawa zostanie uchwalona na przełomie czerwca i lipca.

W Sejmie została zorganizowana konferencja _ Rodzina a nie instytucja _, którą prowadzili Sławomir Piechota i Magdalena Kochan - przewodniczący i wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Towarzystwo Nasz Dom.

Jak powiedziała posłanka, projekt wprowadza 94 zmiany, wiele z nich jest wynikiem sugestii organizacji i instytucji, które ustawę na co dzień realizują; zapewniła także, że pod uwagę będą brane opinie, które pojawiły się podczas konferencji.

Kochan przypomniała, że już po pierwszym roku obowiązywania ustawy liczba dzieci odbieranych z rodzin biologicznych zmniejszyła się o 16 tys. Podkreślała, że wsparcie rodziny przez asystentów i placówki wsparcia dziennego okazało się skuteczne. Wskazała, że jest to pomoc, do której często rodzina w kryzysie nie jest w stanie sama dotrzeć.

Przypomniała, że ustawa jest tak skonstruowana, by zachęcać gminy do utrzymywania dzieci w rodzinach biologicznych, a gdy to nie jest możliwe - kierowania ich do placówek typu rodzinnego. Jak dodała, problemem, na który często zwracają uwagę realizatorzy ustawy, jest to, że decyzję o tym, dokąd trafi dziecko, podejmuje sąd. Jeśli sędzia postanowi, że trafić ma ono do domu dziecka, nie można skierować go do rodziny zastępczej.

Według Kochan ta przeszkoda ma być usunięta w nowelizacji. Proponuje się, by sędzia regulował tylko sytuację dziecka, czyli decydował, czy ma pozostać w rodzinie, czy przydzielić jej kuratora, czy rodzicom ograniczyć lub odebrać prawa rodzicielskie itp., a decyzję dokąd trafi dziecko odebrane rodzicom, podejmować ma starosta. Będzie musiał jednak zawiadomić sędziego, jak wykonał jego werdykt.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwracał uwagę, że dzieci wciąż zbyt często kierowane są do placówek instytucjonalnych. Jak powiedział, ze statystyk wynika, że wzrosła liczba placówek instytucjonalnych, a zmniejszyła się nieco liczba tych typu rodzinnego.

Zgodnie z ustawą w placówkach opiekuńczo-wychowawczych od 2015 r. do końca 2019 r. mogą przebywać dzieci powyżej 7. roku życia. Po upływie tego okresu - dzieci powyżej 10. roku życia.

Michalak poinformował, że przeanalizował sytuację najmłodszych dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej i okazało się, że w placówkach instytucjonalnych przebywa 800 dzieci poniżej 3. roku życia. _ - Trzeba zbadać, dlaczego tam są. Te dzieci nie powinny czekać ani jednego zbędnego dnia na uregulowanie ich sytuacji rodzinnej. Jest kolejka rodziców chętnych do adopcji _ - mówił RPD.

Dodał, że w pieczy instytucjonalnej przebywa 969 dzieci w wieku 4-6 lat i 1895 dzieci w wieku 7-10 lat. _ - To ponad 4 tys. dzieci, które nie powinny być w tego typu placówkach _ - podkreślił.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn zwróciła uwagę na sytuację placówek wsparcia dziennego, tzw. świetlic socjoterapeutycznych lub środowiskowych. Ustawa pierwotnie przewidywała dla nich roczny okres przejściowy, ale pod koniec 2012 r. wydłużono go do trzech lat (do końca br.), ponieważ większość świetlic środowiskowych zagrożona jest likwidacją, nie mogąc sprostać wymogom, które dla nich wprowadzono.

Jak podkreśliła Seredyn, już wiadomo, że nie wszystkie placówki są w stanie osiągnąć standardy zapisane w ustawie, ale ponieważ ich rola jest bardzo ważna, MPiPS nie chce zamykać tych, które już funkcjonują. _ - _

Czytaj więcej w Money.pl
Jak Polacy oceniają pracę posłów i senatorów? Najnowszy sondaż CBOS przynosi również odpowiedzi na pytania, jak postrzegamy prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz związkowców.
Przemysław Wipler wraca do korzeni - _ Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego jest najpoważniejszym projektem, który daje nadzieję na zbudowanie antybiurokratycznej opozycji wobec rządów Donalda Tusk - _ oświadczył Wipler.
Sejm za obniżeniem progów ostrożnoś- ciowych Nowelizacja zakłada obniżkę o 7 punktów procentowych i jest konsekwencją zmian w OFE.

_ Zdecydowaliśmy się stworzyć swoistą abolicję dla świetlic, które już działają. Samorząd będzie brał za nie odpowiedzialność i sam decydował, czy mogą funkcjonować dalej. Natomiast wszystkie nowe placówki będą musiały spełniać standardy zapisane w ustawie _ - powiedziała.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)