Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System ostrzegawczy dla internetowych piratów

0
Podziel się:

Program ma stawiać na edukację, a nie karanie internetowych piratów.

System ostrzegawczy dla internetowych piratów
(bowie15/iStockphoto)

Pięciu głównych dostawców internetu w USA wprowadziło pilotażowy program ostrzegania internautów, którzy rozpowszechniają w internecie filmy, muzykę i inne treści objęte prawem autorskim. Program ma stawiać na edukację, a nie karanie internetowych piratów.

System ostrzegania o naruszaniu praw autorskich (Copyright Alert System) został wprowadzony w życie w bieżącym tygodniu przez pięciu internetowych gigantów na rynku amerykańskim - Verizon, At&T, Time Warner Cable, Comcast i Cablevision - w porozumieniu z organizacjami zarządzającymi prawami autorskimi w branży filmowej i fonograficznej, MPAA i RIAA.

Program ma monitorować serwisy wymiany plików typu peer-to-peer pod kątem wymiany przez użytkowników materiałów objętych prawem autorskim. Każdorazowo po wykryciu takiego zachowania dostawca internetu wyśle internaucie ostrzeżenie. Pierwszych kilka ostrzeżeń prawdopodobnie będzie miało formę e-maila, w dalszych użytkownik może zostać poproszony o potwierdzenie odbioru ostrzeżeń lub zapoznanie się z materiałami edukacyjnymi na temat piractwa w sieci. Jeśli użytkownik mimo to zignoruje ostateczne ostrzeżenie, zostaną podjęte wobec niego inne środki, np. zmniejszenie przepustowości jego łącza internetowego na 48 godzin.

Na razie nie wiadomo, czy internetowi piraci-recydywiści będą musieli liczyć się z procesem sądowym. Twórcy programu zapewniają, że nie przewiduje on sankcji w rodzaju odcięcia dostępu do internetu. Przekonują, że ma on uzmysławiać internautom, że wymiana filmów czy muzyki jest nielegalna, a nie karać ich za to. organizacje branżowe podkreślają z kolei, że jest to wyjście lepsze niż masowe pozywanie internetowych piratów, co budzi głęboki sprzeciw społeczny

Jeśli użytkownik uważa, że został niesłusznie posądzony o piractwo, wystarczy, że skasuje dany plik. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać, przysługuje mu odwołanie po uiszczeniu opłaty 35 dol. - ma ona zapobiec ewentualnym niepoważnym skargom.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister chciał ustawy drastyczniejszej od ACTA Dane internautów miały być bez kontroli przekazywane prywatnym organizacjom.
Polska rajem dla piratów - artyści naciskają na MAiC Gorszące spory, tworzenie raju dla piratów z całego świata, uleganie zagranicznym lobbystom, kłamstwa, brak konsultacji społecznych, fałszowanie sytuacji rynku elektronicznego w krajach zagranicznych oraz lekceważenie i niezgodność działań z przepisami UE - między innymi takie zarzuty pojawiły się w apelu środowisk twórczych, skierowanym do premiera Donalda Tuska względem działalności Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Naciski przyniosły...
Tyle przynosi sprzedaż muzyki w internecie Wartość całego rynku w ubiegłym roku wyniosła 16,5 mld dolarów.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)