Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

System Informacji Oświatowej do Trybunału Konstytucyjnego

PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy o Systemie Informacji Oświatowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

Unowocześniony system ma gromadzić oprócz danych o szkołach i nauczycielach także dane o uczniach, w tym dane wrażliwe.

Według posła Kazimierza Michała Ujazdowskiego ustawa drastycznie narusza prawo jednostki do prywatności i autonomii informacyjnej._ - To najbardziej antykonstytucyjna ustawa uchwalona w tej kadencji _ - powiedział poseł PiS.

Zdaniem Ujazdowskiego nie można zgodzić się na to by władza miała prawo arbitralnego gromadzenia indywidualnych danych o obywatelach. Jak dodaje, według ustawy o systemie informacji oświatowej gromadzenie danych o stanie niepełnosprawności, czy ocenie psychologicznej, następuje ze względu na usprawnienie polityki resortowej. Jak wyjaśnia, gdyby przyjąć ten punkt widzenia, to wszystkie dane z życia prywatnego mogą być gromadzone przez władze publiczne.

Jedną z organizacji protestujących przeciwko nowej ustawie jest Fundacja _ Rodzina Szkole _ , która zwróciła się o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzeczniczka Fundacji, Katarzyna Klimczak uważa, że skutki gromadzenia danych w Systemie Informacji Oświatowej mogą być niebezpieczne. Jej zdaniem, zbieranie takich informacji wcale nie wspomoże polskiej oświaty, bo ta, ma swoje, bardziej przyziemne potrzeby. Jak zaznacza, trzeba się będzie martwić o to, by informacje o dzieciach nie dotarły w niepowołane ręce.

Prezydent podpisał ustawę po konsultacjach, 7 czerwca. Ma wejść w życie w przyszłym roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t111572.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zaskarzy;ustawe;o;systemie;informacji;oswiatowej,96,0,873312.html) PiS zaskarży ustawę o Systemie Informacji Oświatowej Ma gromadzić oprócz danych o szkołach i nauczycielach także dane o uczniach, w tym tak zwane dane wrażliwe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t132098.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/brudzinski;przez;sondaze;powinnismy;sie;rozwiazac;ale;robimy;wlasne,64,0,873024.html) Brudziński: Przez sondaże powinniśmy się rozwiązać, ale robimy własne Platforma wie, że możemy ją wyprzedzić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t150985.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wazniejszej;sprawy;w;trybunale;jeszcze;nie;bylo,77,0,872781.html) Ważniejszej sprawy w Trybunale jeszcze nie było Pełnomocnik PiS mecenas Janusz Wojciechowski przekonuje sędziów Trybunału Konstytucyjnego, że rzetelność wyborów jest niepewna.
Tagi: system informacji oświatowej, sio, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz