Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

System finansowania partii. Do uszczelnienia

Według szefa PiS obecna ustawa jest błędnie sformułowana, bo jedyną karą jest pozbawienie partii całej dotacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/Reporter)

Zapowiadany przez premiera Donalda Tuska projekt dotyczący likwidacji finansowania partii z budżetu, to akt rozpaczy ugrupowania, które boi się utraty władzy - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem należy uszczelnić obecny system finansowania partii.

Jarosław Kaczyński ocenił, że podjęta przez PO próba likwidacji partyjnych dotacji, to _ akt rozpaczy _ ze strony ugrupowania, które - jego zdaniem - boi się utraty władzy. Szef PiS uważa, że partie powinny być finansowane z budżetu. _ - I my wcale nie ukrywamy, że do tego powrócimy, jeśli przejmiemy władzę _ - stwierdził.

Premier Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt PO dot. likwidacji finansowania partii z budżetu. Poparcie dla projektu zadeklarowała SP; RP chce o tym rozmawiać bez warunków wstępnych. Przeciw jest koalicyjny PSL.

Deklaracja premiera ma związek z publikacjami mediów na temat sposobu wydawania pieniędzy przez partie polityczne. Z doniesień medialnych wynika m.in., że PO w ostatnich latach wydała na markowe garnitury i buty - prawie ćwierć miliona złotych, zakup wina - prawie sto tysięcy, restauracje - 200 tys. zł, płaciła też za wynajem boiska piłkarskiego.

Zdaniem prezesa PiS, aby nie dopuścić do takich sytuacji w przyszłości, wystarczy dopracować obecne przepisy umożliwiające kontrolę wydatków partyjnych. _ - Reglamentacja wydatków zostanie prowadzona bardzo twardo i będzie jasne, że pieniędzy na kluby go-go, na stroje, alkohole itd. wydawać nie wolno _ - powiedział Kaczyński. _ Moja partia nie potrzebuje alkoholu, restauracji i garniturów za publiczne pieniądze _ - dodał prezes PiS.

Według niego, w ustawie należy zapisać, ile stracą partie po wykryciu nieuzasadnionych wydatków. _ - Jak ktoś wydał dajmy na to 5 tys. zł na restauracje, to w kolejnym roku ma 500 tys. zł mniej dotacji. Jeżeli wydał 100 tys. na go-go, to ma 10 mln mniej dotacji _ - wyliczał prezes PiS.

Jego zdaniem, obecna ustawa jest błędnie sformułowana, bo jedyną karą jest pozbawienie partii całej dotacji. _ - To tak, jakby w kodeksie karnym była tylko kara śmierci albo dożywotnie więzienie. Jak jesteś winny, to wszystko jedno czy ukradłeś kurę, czy zabiłeś trzy osoby, bo i tak dostaniesz dożywotnie więzienie _ - powiedział Kaczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak partie chcą zmienić konstytucję Nowy pomysł jest taki, by Sejm nie mógł między innymi odrzucać projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu.
PO znów rozważa obcięcie pieniędzy partii Posłowie PO przekonują, że premier zawsze opowiadał się za zniesieniem budżetowego finansowania partii.
Były premier wygrał? Jednak jest korekta Wcześniej tego dnia komisja wyborcza sugerowała, że są już wyniki ostateczne, ale później skorygowała to, podając najnowsze rezultaty, dotyczące 254 z 269 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym.
Tagi: finansowanie partii z budżetu, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz