Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System Schengen. Unia usprawnia kontrole, aby skuteczniej walczyć z terroryzmem

0
Podziel się:

Straż graniczna, służby i organy ścigania krajów należących do strefy Schengen będą mogły szybciej i skuteczniej wymieniać się informacjami na temat podejrzanych o terroryzm.

System Schengen. Unia usprawnia kontrole, aby skuteczniej walczyć z terroryzmem
(Anna Anagnostopulu/Money.pl)

Komisja Europejska, której przewodniczy Jean-Claude Juncker (na zdj.) przyjęła zmiany w systemie informacyjnym Schengen (SIS), które mają ułatwić władzom krajów UE zatrzymywanie na unijnych granicach zewnętrznych dżihadystów mających europejskie paszporty.

SIS to baza danych, która pozwala na sprawdzenie, czy osoby przekraczające granice strefy Schengen nie są poszukiwane czy też objęte zakazem wjazdu. Zmiany w tym systemie to część unijnych planów dotyczących wzmocnienia walki z terroryzmem. Impulsem do tych działań były niedawne zamachy w Paryżu, w których zginęło 17 osób.

Jak poinformowała KE, straż graniczna, służby i organy ścigania krajów należących do strefy Schengen będą mogły szybciej i skuteczniej wymieniać się informacjami na temat podejrzanych o terroryzm. Niektóre kraje UE zapowiedziały już, że będą anulować paszporty i inne dokumenty podróży należące do osób podejrzanych o terroryzm. Dzięki zmianom w SIS paszporty takich osób będą mogły być zatrzymywane w trakcie kontroli na granicach zewnętrznych UE.

To ułatwi np. powstrzymanie domniemanych dżihadystów z UE przed przyłączaniem się do oddziałów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku czy dołączaniem do terrorystycznych obozów szkoleniowych. Łatwiej też będzie zatrzymać dżihadystów powracających do UE, gdzie mogliby planować zamachy.

Po zamachach w Paryżu Komisja Europejska zapowiedziała przygotowanie nowej strategii bezpieczeństwa wewnętrznego UE. Jak powiedział w środę w Parlamencie Europejskim komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos, w pierwszej kolejności należy wykorzystać już istniejące rozwiązania instytucjonalne i prawne, np. poprawić współpracę organów ścigania w państwach UE, wspierać walkę z radykalizacją oraz poprawić zwalczanie i wymianę informacji związanych z handlem bronią i przestępczością zorganizowaną, w tym także z pozbawianiem grup terrorystycznych źródeł finansowania. Trzeba też lepiej wykorzystać system informacyjny Schengen (SIS) i poprawić kontrole na granicach zewnętrznych - dodał komisarz.

Walka z terroryzmem jest tematem czwartkowego nieformalnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Rydze. Zajmą się tym także przywódcy unijni na szczycie zaplanowanym na 12 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
14-latek dżihadystą? Austria reaguje Według austriackiego MSW już około 170 osób wyjechało z kraju na Bliski Wschód, by przyłączyć się do zbrojnych organizacji islamistycznych.
Zatrzymania w Niemczech. Planowali zamach? Nie ma dowodów, że planowali akty terroru w Niemczech.
"USA straciły impet w walce z dżihadystami" _ Pięć miesięcy od rozpoczęcia operacji wymierzonej w Państwo Islamskie (IS) na terytorium Iraku i Syrii nie udało się osiągnąć przewagi nad ektremistami _ - pisze _ Washington Post _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)