Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syryjska opozycja odmawia udziału w rozmowach

0
Podziel się

NRS nie weźmie udziału w konferencji zwanej Genewa 2.

Syryjska opozycja odmawia udziału w rozmowach
(AP/FOTOLINK/East News)
bEqnVuAB

George Sabra, przywódca Narodowej Rady Syryjskiej (NRS), jednego z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych, oświadczył, że NRS wycofa się z Syryjskiej Koalicji Narodowej, jeśli weźmie ona udział w proponowanej konferencji pokojowej w Genewie.

NRS nie weźmie udziału w konferencji zwanej Genewa 2, do której zorganizowania od kilku miesięcy dążą USA i Rosja. Konferencja miała - po wielokrotnym odkładaniu tego terminu - odbyć się w połowie listopada. _ NRS, najważniejszy blok polityczny w Koalicji, podjął nieodwołalną decyzję (...), by nie udawać się do Genewy _ - powiedział w rozmowie z AFP Sabra, który jest też byłym szefem Syryjskiej Koalicji Narodowej.

We wrześniu obecny przywódca Koalicji Ahmad Dżarba oświadczył, że ugrupowanie to jest gotowe wziąć udział w proponowanej konferencji, jeśli celem będzie utworzenie syryjskiego rządu tymczasowego z wszelkimi uprawnieniami. W mocy miały też pozostać warunki stawiane już wcześniej przez syryjską opozycję: położenie kresu władzy prezydenta Baszara el-Asada i zakończenie działań bojowych przez siły reżimowe. Jednak Sabra podkreślił, że jego ugrupowanie opuści Koalicję, jeśli nadal będzie ona zdecydowana wziąć udział w Genewie 2.

bEqnVuAD

Szef NRS poinformował o swej decyzji w przeddzień spotkania amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego ze specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdarem Brahimim, które miało być poświęcone konferencji pokojowej w Genewie.

AFP ostrzega, że stanowisko NRS może pogłębić i tak już poważne podziały między grupami składającymi się na antyreżimową opozycję w Syrii. Została ona już poważnie osłabiona przez wewnętrzne konflikty oraz odejście niektórych ugrupowań islamistycznych, które często wdają się ostatnio w zbrojne starcia z siłami umiarkowanej opozycji.

Sabra oskarżył w rozmowie z AFP wspólnotę międzynarodową o to, że koncentrując się na samej broni chemicznej i rezygnując z interwencji w Syrii, zdecydowała się nie ukarać Asada za atak chemiczny na własnych obywateli. _ Zabójca pozostał nieukarany, a o ofiarach zapomniano _ - powiedział Sabra. Wyjaśniając swoją decyzję dotyczącą nieuczestniczenia w Genewie 2, przywódca NRS dodał, że mieszkańcy wielu regionów Syrii przymierają głodem, a wojska reżimowe nie pozwalają nawet na dostarczanie chleba do Guty, bastionu powstańców na przedmieściach Damaszku. Zdaniem Sabry w takich warunkach nie można podjąć negocjacji z reżimem.

W ramach wynegocjowanego w połowie września przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji porozumienia, które zatwierdziła potem Rada Bezpieczeństwa ONZ, Syria postanowiła przystąpić do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej i przekazała swą broń chemiczną pod kontrolę tej organizacji. Całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Przed zawarciem amerykańsko-rosyjskiego porozumienia USA groziły Damaszkowi interwencją zbrojną, która miała być reakcją na użycie przez reżim broni chemicznej na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia.

bEqnVuAJ
Czytaj więcej w Money.pl
USA: "Assad przekroczył czerwoną linię" Czy USA podjęły już decyzję w sprawie interwencji?
Al-Kaida w Syrii oskarżona o liczne zbrodnie Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa potępiła przypadki gwałcenia praw człowieka popełniane przez część bojowników walczących z syryjskim reżimem
"Syria nie podporządkuje się woli ONZ" Prezydent Syrii udzielił dziś wywiadu włoskiej telewizji RAI News 24. Padło w nim kilka kontrowersyjnych stwierdzeń.
Arsenał w Syrii wcale nie taki groźny Cały syryjski arsenał chemiczny może zostać zniszczony w ciągu około dziewięciu miesięcy.
bEqnVuBe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)