Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
syria
31.10.2013 07:42

Syryjscy uchodźcy nie mają już gdzie uciekać

Na granicach odsyłanych do kraju są setki syryjskich cywilów - alarmuje AI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Organizacja Amnesty International zaapelowała do społeczności międzynarodowej o pomoc dla Jordanii i innych krajów przyjmujących uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Na granicach odsyłanych do kraju są setki syryjskich cywilów - alarmuje AI.

Amnesty International w najnowszym raporcie na temat syryjskich uchodźców zwraca uwagę szczególnie na trudności napotykane w Jordanii; w kraju tym znajduje się ponad 550 tys. syryjskich uchodźców, zwłaszcza w obozie Zaatari, gdzie schronienie znalazło ok. 120 tys. osób.

_ Nie można zaakceptować sytuacji, że dziesiątkom osób przybywających z Syrii, w tym rodzinom z małymi dziećmi, odmawia się prawa przekroczenia granicy sąsiednich krajów _ - oświadczył dyrektor AI na Bliski Wschód i Afrykę Północną Philip Luther. Jordania, która zmaga się z chronicznym niedoborem wody pitnej czy elektryczności, wielokrotnie apelowała o pomoc w związku z napływem uchodźców.

W sierpniu 2012 roku z Jordanii wydalono do Syrii ok. 200 uchodźców po protestach przeciwko złym warunkom w obozie Zaatari. Od tego czasu wydalono jeszcze dziesiątki innych osób - twierdzą autorzy raportu. Szacuje się, że od wybuchu wojny w Syrii w marcu 2011 roku z kraju uciekły ponad 2 miliony ludzi; większość znalazła schronienie w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. Według ONZ do końca roku liczba ta może przekroczyć 3,5 mln.

Amnesty International zwraca uwagę, że mimo deklaracji m.in. jordańskich władz o utrzymywaniu otwartych granic wielu uchodźców jest zawracanych. _ Dotyczy to palestyńskich uchodźców w Syrii, osób bez dokumentów tożsamości czy irackich uchodźców mieszkających w Syrii. Cofani na granicy są również samotni mężczyźni i niebędący w stanie udowodnić powiązań rodzinnych z Jordańczykami _ - głosi raport organizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy nie chcą uchodźców z Syrii i Egiptu Antyimigranckie nastroje podsyca prawica, próbując zbić na tym polityczny kapitał.
Tak przemyca się ludzi do Polski Na wschodnich granicach Unii Europejskiej także giną nielegalni imigranci.
Nadzwyczajna sytuacja w Bułgarii. Szef MSW... Nasilająca się fala uchodźców z Syrii tworzy w Bułgarii nadzwyczajną sytuację. Ich liczba już przekroczyła możliwości istniejących ośrodków dla uchodźców.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz