Notowania

Przejdź na

Święto Służby Więziennej. 30 tysięcy pracowników na obchodach

W tym roku święto jest również okazją do obchodów jubileuszu 95-lecia istnienia tej formacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tm-tm/CC/Flickr)

Prawie 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej obchodzi przypadające na 8 lutego święto tej formacji. Centralne obchody rozpoczęły się w piątek od uroczystości, podczas której wręczono odznaczenia i awanse.

W tym roku święto jest również okazją do obchodów jubileuszu 95-lecia istnienia tej formacji. Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej odebrali w Warszawie odznaczenia państwowe i resortowe, a także awanse. Wręczono też odznaczenia _ Semper paratus _ ustanowione dla uhonorowania pracowników i funkcjonariuszy SW, którzy wyróżnili się szczególną odwagą i męstwem.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, prezes NIK i były szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, nuncjusz apostolski abp. Celestino Migliore oraz przedstawiciele kancelarii prezydenta, BBN, urzędu rzecznika praw obywatelskich oraz sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na obchody święta SW przybyli także przedstawiciele innych służb mundurowych, wojska oraz delegacje zarządów więziennictwa z Litwy, Słowacji, Włoch oraz Czech.

_ - Służba więzienna to już nie są ci klawisze, którzy przez lata źle się w Polsce kojarzyli. To jest już całkowicie inna formacja, formacja nowoczesna. Życzę funkcjonariuszom, by mieli jak najmniej interwencji podczas służby i by jak najmniej ludzi do nich wracało _ - powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

W niedzielę w południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pierwszy raz w historii, odbędzie się uroczysta zmiana warty w wykonaniu funkcjonariuszy SW. Organizatorami obchodów święta są Centralny Zarząd Służby Więziennej oraz NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Służba Więzienna zatrudnia w całym kraju blisko 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych; nadzorują oni ok. 79 tys. osób odbywających kary w więzieniach i aresztach śledczych.

8 lutego został ustanowiony dniem SW na mocy ustawy o Służbie Więziennej z 2010 roku. Święto przypada w rocznicę podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości. 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyrekcja więzienia zatrzyma Trynkiewicza Władze zakładu karnego starają się, aby przed umieszczeniem w ośrodku skazany za pedofilię i morderstwo nawet na chwilę nie wyszedł na wolność.
Siwiec przerwał milczenie w sprawie więzień CIA - _ Leszek Miller powinien odszczekać wszystko co mówił _ - powiedział były szef BBN.
Tajne więzienie CIA w Polsce? Jedna osoba z zarzutami Ówcześni premier i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapewniają, że nic o tym nie wiedzieli. Były prezydent nie komentuje sprawy.
Tagi: święto służby więziennej, pracownicy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz